Vitajte na AGENTÚRA AUTO DATA, spol. s r.o.
rss správy | rss magazín | aad.sk | shop.aad.sk | ocenit.eu | download.aad.sk
AGENTURA AUTO DATA, spol. s r.o. eShop

Partneri

správy
automobily osobné: Lexus vstupuje s modelom LBX do nového segmentu
08. jún 2023 @ 10:23:47 CEST, poslal k.zechmeister

LEXUS Úplne nový model LBX je zatiaľ najmenším Lexusom, ale plne si zaslúži svoj štatút prelomového modelu, modelu, ktorý narúša tradičnú hierarchiu luxusu a ktorý pre značku v Európe zmení hru. Ide o kompaktné SUV, ktoré rozšíri príťažlivosť značky Lexus do segmentu, kde ešte nepôsobila.

Zároveň ide o prelom aj pre Lexus ako značku v Európe. Po prvý raz bola európsky trh prioritou pre vývoj nového vozidla značky Lexus, ktorý dúfa, že model LBX môže získať až štvrtinu európskeho predaja značky v roku 2024.

Keďže v prípade vozidla LBX chce Lexus robiť veci inak, nastavil tak nový prístup k tvorbe modelového radu. Zavádzajú sa tak možnosti výberu, ktoré lepšie odrážajú spôsob, akým si dnešní zákazníci hľadajú nové vozidlo zodpovedajúce ich osobnému štýlu a charakteru.

LBX je skratkou slovného označenia Lexus Breakthrough Crossover (prelomový crossover Lexus). Model sa začne vyrábať koncom roka 2023 po svojej svetovej premiére. Predaj na európskych a vybraných svetových trhoch sa spustí začiatkom roka 2024.Dizajn exteriéru
Najvýznamnejším aspektom dizajnu je usporiadanie prednej časti, ktoré „rozbíja“ vzhľad vretenovitej mriežky chladiča, charakteristického dizajnového prvku posledného desaťročia, a privádza značku Lexus do novej éry.

Mriežka chladiča je zjednotená do jedného lichobežníkového tvaru umiestneného pod úzkym otvorom, ktorý prechádza pod prednou hranou kapoty a spája štíhle jednotky svetlometov. Tento dizajn čerpá z tradície „Resolute Look“ značky Lexus. Ten sa prvý raz predstavil v koncepte LF-S v roku 2003 a stal sa charakteristickým štýlovým prvkom sériových modelov Lexus na začiatku nového tisícročia.

Zadná časť vozidla má taktiež výrazný postoj. Tabuľka s evidenčným číslom je presunutá nižšie k nárazníku, takže na čistej ploche zadných dverí výraznejšie vyniká nápis LEXUS. Podobe aj najnovšie stvárnenie charakteristickej svetelnej lišty Lexus v tvare písmena „L“ vytvára väčší vizuálny efekt, pričom smerové a spätné svetlá majú tlmenejší charakter, keď nie sú rozsvietené.

Lexus LBX je dlhý 4 190 mm, široký 1 825 mm a vysoký 1 545 mm, rázvor kolies dosahuje 2 580 mm.

Hnacia sústava
Model LBX poháňa nová generácia hybridno-elektrického pohonu Lexus bez nutnosti dobíjania, ktorého súčasťou je kompaktný a ľahký 1,5-litrový trojvalcový motor. Hlavné komponenty hybridnej sústavy ako prevod typu transaxle a riadiaca jednotka výkonu prešli zásadnou zmenou konštrukcie, ktorej cieľom bolo zvýšiť účinnosť, znížiť straty, ušetriť hmotnosť a zmenšiť veľkosť.

Súčasťou pohonného systému je aj nový, bipolárny nikel-metal-hydridový akumulátor s nízkym odporom a vysokým výkonom, ktorý umožňuje dodatočnú podporu elektromotora pri zrýchľovaní a rozširuje možnosti vozidla v plne elektrickom režime jazdy. Systém dosahuje maximálny výstupný výkon 100 kW (136 k) a najvyšší krútiaci moment 185 Nm.Autentická kvalita SUV, ktorou sa model LBX vyznačuje, zahŕňa aj možnosť elektronicky riadeného pohonu všetkých kolies Lexus E-Four. Ten disponuje prídavným elektromotorom na zadnej náprave a pri rozjazde, vjazde do zákruty a jazde na povrchu s nízkou priľnavosťou automaticky nasmeruje hnaciu silu na zadné kolesá.

Dizajn interiéru
Kokpit vodiča je interpretáciou koncepcie Tazuna, ktorú značka Lexus prvý raz predstavila v SUV strednej triedy NX. V rámci nej sú ovládacie prvky umiestnené v bezprostrednej blízkosti vodiča, aby ich obsluha vyžadovala minimálny pohyb rúk alebo očí. Vodič sa tak môže sústrediť na riadenie vozidla pri čo najmenšom rozptyľovaní pozornosti.

Tu je koncepcia Tazuna reprezentovaná novým, 12,3-palcový plne digitálny displejom, ktorý sa vo vozidle značky Lexus objavuje po prvý raz. Rozloženie a významnosť umiestnenia ukazovateľov údajov sa mení podľa zvoleného režimu jazdy a možno ich prispôsobiť podľa individuálnych preferencií. V ponuke je aj projekčný HUD displej v rámci voliteľnej výbavy.

Aby mal každý vo vozidle dobrý výhľad von, zadné sedadlá sú umiestnené o niečo vyššie ako predné. Stredová konzola pôsobí výrazne a ponúka veľkú multimediálnu dotykovú obrazovku naklonenú dozadu, takže je plynulo včlenená do konštrukcie. Má čalúnené bočné výplne a obsahuje dva držiaky nápojov a viacero úložných miest a konektorov USB na pripojenie a nabíjanie zariadení.

Batožinový priestor ponúka objem až 332 litrov (platí pre modely s pohonom FWD, keď sú zadné sedadlá vo vzpriamenej polohe), čo je dostatočne veľký priestor na prepravu dvoch 75-litrových kufrov pod sklopným zadným plató.

Multimédiá
Model LBX je vybavený najnovším systémom Lexus Link Connect, ktorý sa obsluhuje prostredníctvom 9,8-palcovej dotykovej obrazovky.

Systém poskytuje cloudovú navigáciu, ktorá optimalizuje plánovanie cesty vďaka informáciám o dopravnej situácii a zdržaniach na cestách v reálnom čase. K ďalšiemu zvýšeniu pohodlia prispieva palubný asistent „Hej Lexus“, ktorý reaguje na hlasové príkazy zo strany vodiča aj spolujazdca.

Používanie smartfónov zabezpečuje káblové alebo bezdrôtové pripojenie prostredníctvom systému Apple CarPlay a káblové pripojenie prostredníctvom systému Android Auto. Mieru pohodlia ešte viac zvýši voliteľný digitálny kľúč, ktorý je kompatibilný s mobilnými zariadeniami so systémom iOS aj Android a umožňuje majiteľom používať smartfón na odomykanie a štartovanie vozidla. Telefón dokonca nemusia ani vytiahnuť z vrecka či tašky; stačí, ak ho má človek pri sebe. Digitálny kľúč je možné zdieľať aj s inými osobami, ak sa potrebujú dostať do vozidla alebo ho použiť.Podobne ako ostatné najnovšie modely Lexus, aj model LBX ponúka integrovanú aktualizáciu softvéru multimediálnych a bezpečnostných systémov prostredníctvom bezdrôtového prenosu (OTA), takže majitelia nemusia za účelom aktualizácií chodiť s vozidlom do servisu Lexus.

Model LBX je v ponuke so štandardným audiosystémom. Spoločnosť Mark Levinson ako exkluzívny prémiový partner spoločnosti Lexus navrhla pre model LBX luxusný audiosystém. V ponuke je v rámci voliteľnej výbavy vozidla a obsahuje zostavu 13 reproduktorov, ktoré sú optimálne rozmiestnené po celom vozidle. Patrí medzi ne aj doplnkový basový reproduktor (subwoofer) integrovaný do zadných dverí, čím sa zabránilo strate priestoru v batožinovom priestore.

Lexus Bespoke Build
Majitelia, ktorí by chceli dodať svojmu vozidlu LBX osobnejší vzhľad, môžu využiť výhody novej služby „Lexus Bespoke Build“ (zostavenie vozidla na mieru). Prístup značky Lexus v duchu hesla „zákazník na prvom mieste“ tak poskytuje zákazníkom voľnosť individuálne si prispôsobiť vozidlo pomocou na mieru šitých prvkov.

Úprava vozidla na mieru umožňuje zákazníkom zmeniť farbu bezpečnostných pásov, vzory výšiviek na čalúnení, farbu prešívania a ozdobné prvky obloženia. Z luxusných materiálov je na výber L-anilínová koža – prestížna koža, ktorá je v rámci sortimentu značky Lexus v ponuke len na modeli LBX a vlajkovom sedane LS, – a syntetický semiš Ultrasuede v rôznych farebných kombináciách.

Služba individuálneho prispôsobenia vozidla bude uvedená na vybraných trhoch po spustení predaja modelu LBX v roku 2024.

Bezpečnosť
Model LBX disponuje komplexnými bezpečnostnými a asistenčnými prvkami najnovšej generácie bezpečnostného systému Lexus Safety System +. V rámci neho je vozidlo vybavené viacerými systémami na detekciu rizík dopravných nehôd; upozorní vodiča a v prípade potreby automaticky poskytne asistenciu v podobe riadenia, brzdenia a riadenia hnacej sily, aby predišlo nárazu alebo zmiernilo jeho následky. Medzi najdôležitejšie prvky patrí prednárazový bezpečnostný systém s funkciou pomoci pri odbočovaní na križovatke, dynamický radarový tempomat, asistent sledovania dráhy vozidla/asistent udržiavania vozidla v jazdnom pruhu a asistent rozpoznávania dopravných značiek.

K ďalším prvkom, ktoré podporujú bezpečnejšiu jazdu a manévrovanie a znižujú záťaž vodiča, patrí systém elektronického otvárania dverí e-latch s asistentom bezpečného opustenia vozidla, systém sledovania vodiča, inteligentné parkovacie senzory s funkciou automatického brzdenia, funkcia upozornenia na premávku za vozidlom a systém monitorovania mŕtveho uhla.

Možnosti voliteľnej výbavy budú ponúkať aj rozšírený bezpečnostný balík, v rámci ktorého budú zavedené funkcie ako upozornenie na premávku pred vozidlom a panoramatická parkovací monitor. Možnosť parkovania na diaľku môže vodiča zbaviť stresu z manévrovania vozidla do stiesneného priestoru a umožňuje mu zaparkovať vozidlo na diaľku aj pomocou smartfónu.

Model LBX je vybavený aj stieračmi so zabudovaním ostrekovačmi. Tie boli zavedené už vo vlajkových modeloch Lexus LC a LS. Stierač tak rozvádza kvapalinu do ostrekovača priamo zo stierača, čím zaručuje lepšiu viditeľnosť pri umývaní čelného skla.

Zdroj: TOYOTA CENTRAL EUROPE - SLOVAKIA s. r. o.


Súvisiace správy

Najčítanejšie /LEXUS/