Partneri

správy
motoršport: MAN vyhral Transorientale rally
04. júl 2008 @ 10:22:50 CEST, poslal j.cvopa

MAN Dakarský víťaz Hans Stacey na svojom kamióne MAN ako prvý z kategórie truckov prešiel cieľom Transorientale rally – po absolvovaní 10.000 kilometrov cez Rusko, Kazachstan a Čínu.

MAN na Raly Transorientale Na novom maratónskom podujatí Transorientale rally Holanďan Hans Stacey vybojoval 1. miesto pre MAN v klasifikácii truckov. Do cieľa neďaleko Veľkého čínskeho múru prišiel s vyše 3-hodinovým náskokom pred Španielom Vilom Rocom (Mercedes) a takmer s päťhodinovým predstihom pred krajanom Hansom Bekxom (DAF). Posledných 660 km do cieľa v Pekingu sa karavána vozidiel presunula už iba mimo súťaže.

Po triumfe na Dakare 2007 a Stredoeurópskej rely v apríli 2008 to bol už tretí významný úspech Staceyho na vozidle MAN, čím zreteľne prezentoval spoľahlivosť truckov s levom v embléme aj v najnáročnejších podmienkach. Súťaž dokončilo iba 14 truckov (odštartovalo 31 vozidiel), 6 z nich bolo značky MAN. Francúz Philippe Jacquot skončil štvrtý a trialový šampión Franz Echter z Mníchova, ktorý pre trucky MAN zabezpečoval rýchly servis na trati, osadil 5. miesto.

Posádku víťazného MAN TGS tvorila trojica Hans Stacey (jazdec), Belgičan Charly Gotlib (navigátor) a ďalší Holanďan Bernard der Kinderen (mechanik). V piatich etapách boli najrýchlejší, tri razy mali druhý najlepší čas, dvakrát dosiahli v rýchlostných skúškach tretie miesto a viedli pelotón už niekoľko dní pred záverom, takže celkové víťazstvo bolo logickým vyvrcholením skvelej práce celého tímu.

Transorientale rally trvala 18 dní. Odštartovala 12. júna v St. Petersburgu a po 10.000 neuveriteľne ťažkých kilometroch skončila 28. júna v Pekingu. Manažér víťazného tímu Fred van Putten: "Rely bola extrémne namáhavá, ale zvládli sme to a sme šťastní. Na trase sa toho prihodilo veľmi veľa. Najprv Čagin sa nie vlastnou vinou dostal do fatálnej kolízie s motocyklistom a rozhodol sa odstúpiť zo súťaže (zo solidarity s ním nepokračovali ani ďalšie dve posádky továrenského tímu KAMAZ). Potom vypadol de Rooy. Dva naše trucky sa prevrátili, mali sme množstvo defektov a niekoľko iných technických problémov. Ale tím podal fantastický výkon. Posledné dva dni Hans jazdil už s rezervou, čo bol od neho múdry ťah, pretože jasne viedol.“ Ako hodnotil Transorientale Rally jej prvý víťaz? „Podobne ako Dakar aj toto bola veľmi náročná rely. Lenže na rozdiel od Afriky, kde máte pred sebou 30 km jazdy cez duny, tu sme museli absolvovať v skutočne ťažkých pieskových dunách 200 kilometrov.“

Na maratóne zo St. Petersburgu do Pekingu štartovalo celkove 164 vozidiel, do cieľa dorazilo 38 motocyklov, 1 štvorkolka, 29 automobilov a 14 kamiónov. Presne polovica... V klasifikácii motocyklistov zvíťazil Slovák Jaroslav Katriňák na KTM a kategóriu automobilov vyhrala španielsko-belgická posádka José-Luis Monterde – Jean-Marie Lurquin na Schlesser Buggy.

Zdroj: MAN Nutzfahrzeuge Group