Vitajte na AGENTÚRA AUTO DATA, spol. s r.o.
rss správy | rss magazín | aad.sk | shop.aad.sk | ocenit.eu | download.aad.sk
AGENTURA AUTO DATA, spol. s r.o. eShop

Partneri

správy
automobily osobné: Technologický update Audi Q4 e tron
22. september 2023 @ 09:33:08 CEST, poslal v.ptáček

AUDI Audi systematicky pokračuje v raste plne elektrických modelov. Viac ako ostatné e-modely prispela k výraznému rastu dodávok v prvom polroku 2023 rodina Audi Q4 e-tron (+51,2 %). V modelovom roku 2024 prechádza komplexnou modernizáciou s novo vyladeným odpružením, zvýšenou efektivitou, charakteristickým zvukom a rozšírenou štandardnou výbavou.

Okrem optimalizovanej koncepcie pohonu a vyššieho nabíjacieho výkonu Audi rozširuje ponuku funkcií modelov v asistenčných systémoch vodiča. S voliteľným adaptívnym tempomatom teraz oba modely pomáhajú aj pri zmene jazdného pruhu. Aktualizované modely bude možné objednať od 26. septembra.

Všetky modely Q4 e-tron sú vybavené veľkou batériou, ktorá poskytuje 77 kWh netto kapacity (82 kWh brutto kapacity). Optimalizovaná chémia článkov zlepšila výkon nabíjania jednosmerným prúdom, takže sa za ideálnych podmienok nabije z 10 na 80 percent za približne 28 minút. Modely quattro teraz dosahujú maximálny výkon nabíjania jednosmerným prúdom 175 kW a modely s pohonom zadných kolies maximálne 135 kW.

Funkcia ochrany batérie automaticky obmedzí úroveň nabitia na 80 percent, aby sa predĺžila životnosť batérie. Na zabezpečenie inteligentného plánovania cesty a nabíjania plánovač trasy e-tronu uprednostňuje vysokovýkonné stanice HPC (High-Power Charging uľahčuje ultrarýchle nabíjanie). Ak vodič zvolí navrhnutú trasu, systém aktivuje predkondicionovanie batérie na obdobie, kým nové modely Audi Q4 e-tron dorazia do vybranej, uloženej nabíjacej stanice. Ak vodič zvolí ako cieľ stanice HPC, systém aktivuje tepelnú klimatizáciu, aby sa batéria na stanici čo najrýchlejšie nabila. Po prvýkrát je modelový rad Audi Q4 e-tron vybavený aj dodatočnou klimatizáciou. Tu systém tepelného manažmentu vozidla ochladzuje batériu, napríklad ak po jazde alebo nabíjaní prekročí pevne stanovenú hranicu teploty.

Nový systém pohonu s vyššou efektivitou a väčším výkonom
Všetky modely Audi Q4 e-tron s pohonom zadných kolies aj s pohonom všetkých kolies quattro majú teraz na zadnej náprave trvalo vzbudený synchrónny prístroj (PSM).Aktualizácia dáva modelovému radu Audi Q4 e-tron úplne prepracovaný PSM, ktorý sa vyznačuje vyššou účinnosťou a väčším výkonom. Modely profitujú z väčšieho dojazdu a vynikajúceho prenosu výkonu. Elektrické SUV profituje z väčšieho dojazdu a vynikajúceho výkonu. Napríklad Audi Q4 Sportback 45 e-tron dosahuje v cykle WLTP dojazd až 562 km.

Audi Q4 45 e-tron a Audi Q4 Sportback 45 e-tron s pohonom zadných kolies dosahujú výkon 210 kW (286 k) a zrýchľujú z nuly na 100 km/h za 6,7 sekundy. Audi Q4 45 e-tron quattro a Audi Q4 Sportback 45 e-tron quattro s výkonom 210 kW (286 k) potrebujú 6,6 sekundy. Vrcholné modely Audi Q4 55 e-tron quattro a Audi Q4 Sportback 55 e-tron quattro s výkonom 250 kW (340 k) zrýchlia z miesta na diaľničnú rýchlosť za 5,4 sekundy. Maximálna rýchlosť všetkých modelov je teraz 180 km/h.

Nový elektromotor využíva optimalizovaný tepelný manažment na dosiahnutie vyššej účinnosti. Systém je vybavený energeticky úsporným chladením: Vďaka geometrii a usporiadaniu ozubených kolies v prevodovke, ako aj špeciálne tvarovaným komponentom na dopravu a distribúciu oleja sa teplota v hnacom ústrojenstve takmer vôbec nezvyšuje. Chladiaci okruh zasa zabezpečuje reguláciu teploty oleja. Súvisiacim komponentom je vodný chladiaci plášť na vonkajšej strane pohonu, ktorý sa stará o to, aby sa olej udržiaval na požadovanej teplote.

Zlepšená odozva riadenia: odpruženie s DNA Audi
V súlade s DNA značky Audi sa novým vyladením odpruženia zlepšuje rovnováha pre ešte väčší komfort, radosť z jazdy a stabilitu. Bez ohľadu na to, či má model štandardné alebo športové odpruženie alebo odpruženie s reguláciou tlmičov, charakteristika riadenia a naladenie tlmičov boli špeciálne upravené. Výsledkom je harmonické tlmenie, lepšia odozva riadenia a presnejšie ovládanie záťaže.

So športovým odpružením je karoséria o 15 milimetrov nižšia. Nové naladenie pružín/ tlmičov a nové naladenie riadenia poskytujú vyvážený, pevný zážitok z jazdy a športovú odozvu riadenia typickú pre Audi. Modely Audi Q4 e-tron reagujú bezprostrednejšie na zmeny v riadení, čím sa dosahuje väčšia športovosť a agilita.

Nová funkcia: asistovaná zmena jazdného pruhu
Aktualizácia na želanie po prvý raz umožňuje Audi Q4 e-tron využívať asistovanú zmenu jazdného pruhu v kombinácii s adaptívnym tempomatom pri rýchlostiach nad 90 km/h na diaľniciach. Súčasťou asistenčného balíka pro, ako aj asistenčného balíka pro a asistenčného balíka, ochranných a výstražných systémov plus je asistovaná zmena jazdného pruhu, ktorú možno aktivovať prostredníctvom MMI.

Nový systém pomocou bielych šípok na prístrojovom paneli a na head-up displeji s rozšírenou realitou vodičovi ukazuje, či je bezpečné zmeniť jazdný pruh a do ktorého jazdného pruhu je bezpečné prejsť. Ak vodič iniciuje zmenu jazdného pruhu ťuknutím na smerovku, systém mu aktívne pomáha pri riadení. Keď je vozidlo v novom jazdnom pruhu, smerovku opäť vypne. Počas zmeny jazdného pruhu si osoba za volantom ponecháva plnú zodpovednosť. Asistovaná zmena jazdného pruhu je možná pomocou údajov zo zadného radaru.

Spomedzi voliteľných systémov sa adaptívny tempomat špecializuje na reguláciu vzdialenosti od vozidla idúceho vpredu prostredníctvom zrýchľovania a spomaľovania. Adaptívny tempomat rozširuje funkčnosť adaptívneho tempomatu o mierne korekcie riadenia, ktoré udržiavajú vozidlo v strede jazdného pruhu. Na udržanie bočnej kontroly stačí, aby sa vodič zľahka dotkol kapacitného volantu, ktorý je súčasťou systému, a prejavil tak svoju pozornosť.

Side Assist monitoruje premávku za vozidlom a vedľa neho a upozorňuje osobu za volantom, ak sa chystá zmeniť jazdný pruh v kritickej situácii. Tento systém využíva aj informácie zo zadných radarových senzorov. Asistenčné systémy pre vodiča v kritických situáciách sú súčasťou štandardnej výbavy, zatiaľ čo voliteľné systémy sú súčasťou balíkov plus, pro a ochranný a výstražný systém plus asistenčné systémy.

Vylepšená štandardná výbava a edície výbav
Audi MMI navigácia plus, Audi connect Navigation & Infotainment a plne digitálny 10,25-palcový prístrojový panel Audi virtual cockpit sú teraz súčasťou štandardnej výbavy. Veko batožinového priestoru je teraz štandardne vybavené elektromotorom a v spojení s voliteľným komfortným kľúčom reaguje na gestá nôh. Vyhrievané predné sedadlá sú teraz tiež súčasťou štandardnej výbavy.

S novou líniou Edition S line Audi rozširuje svoju širokú ponuku individuálnej výbavy. Či už v kombinácii s povrchovými úpravami Pebble Gray, Glacier White Metallic alebo Mythos Black Metallic, lištami podbehov kolies a krytmi dverí v kontrastnej farbe Mythos Black Metallic, 21-palcovými diskami s bronzovo matným dizajnom 5-W-lúčovej hviezdy, zatmavenými Matrix LED svetlometmi a zatmavenými LED zadnými svetlami. Športové akcenty zároveň dodávajú Audi kruhy v bronzovom vyhotovení.

Jedinečná akustická identita vďaka "charakteristickému zvuku"
Modely Audi Q4 e-tron sú nezameniteľné - nielen vizuálne a z hľadiska ovládania, ale teraz aj akusticky. Aktualizáciou dáva Audi sérii kompaktných SUV na želanie vlastnú akustickú identitu. Typický "charakterový zvuk" ho odlišuje od ostatných elektrických modelov Audi a modelov iných výrobcov. Okrem toho prehlbuje emocionálne puto medzi vodičom Audi a jeho vozidlom.

Všetky modely budú počuteľné pri nízkych rýchlostiach a za nimi až do rýchlosti približne 25 km/h (15,5 mph), aby sa ešte viac zvýšila bezpečnosť na cestách.

Digitálne generovaný zvuk jazdy, ktorý sa šíri prostredníctvom dvoch vonkajších reproduktorov vzadu a dvoch vnútorných reproduktorov v zadných dverách, je k dispozícii z výroby ako špeciálna výbava. Táto inovatívna zvuková kulisa sa mení v závislosti od zaťaženia a rýchlosti až po maximálnu rýchlosť vozidla. Nezameniteľný zvuk je jasným indikátorom elektrických modelov Audi a emotívne vyjadruje progresívny charakter vozidla.

"Charakteristický zvuk" je definovaný vonkajším zvukom, nielen infotainment systémom alebo reproduktormi v interiéri. V prípade potreby je možné systém kedykoľvek deaktivovať v menu Audi drive select. Akustický výstražný systém vozidla alebo AVAS, ktorý je zákonom vyžadovaným výstražným zvukom, je súčasťou " charakteristického zvuku" a je vždy aktívny. Nemá to vplyv na zvukový prejav informačno-zábavného systému.

Elektrický priekopník Audi Brusel začne vyrábať model Q4 e-tron
Od konca roka bude Audi okrem výroby v Zwickau vyrábať modelový rad Audi Q4 e-tron aj v závode v Bruseli. Tento krok, ktorý je reakciou na vysoký dopyt po tomto modeli, umožňuje spoločnosti Audi zvýšiť výrobnú kapacitu. Audi Brusel vyrába Audi Q8 e-tron a Audi Q8 Sportback e-tron od decembra 2022. Predtým z výrobnej linky v Bruseli od roku 2018 schádzal Audi e-tron, prvý plne elektrický sériový model značky so štyrmi kruhmi. Závod v Bruseli je prvým nezávisle certifikovaným veľkosériovým výrobným závodom na svete s uhlíkovo neutrálnou výrobou v prémiovom segmente.

V dlhodobom horizonte plánuje Audi prestavať všetky svoje závody na výrobu elektrických modelov. Po Bruseli a Böllinger Höfe v závode v Neckarsulme pre Audi e-tron GT sa v Ingolstadte začne nábeh na výrobu prvého modelu na novej prémiovej platforme Electric (PPE). Do konca desaťročia bude každý závod Audi vyrábať aspoň jeden plne elektrický model. Ako sa to už podarilo v Bruseli a Győri, všetky závody Audi chcú do roku 2025 dosiahnuť čistú uhlíkovo neutrálnu výrobu.

Zdroj: PORSCHE SLOVAKIA, spol. s r.o.


Súvisiace správy

Najčítanejšie /AUDI/