Vitajte na AGENTÚRA AUTO DATA, spol. s r.o.
rss správy | rss magazín | aad.sk | shop.aad.sk | ocenit.eu | download.aad.sk
AGENTURA AUTO DATA, spol. s r.o. eShop

Partneri

Sociálne siete
 

magazín
prezentácie noviniek: Opel Grandland X (06/2017)  Vytlačiť stránku
redaktor: j.čík, 30.06.2017;

Predposledný júnový deň sa na Slovensku v statickej predpremiére predstavil ďalší, tento rok už druhý, úplne nový model nemeckej značky Opel. Rodinu X rozšíril nový Grandland X.

Moderné, dynamické línie, vzhľad off-road a zvýšená poloha sedadiel s dobrým výhľadom všetkými smermi, typickým pre SUV – to je nový Opel Grandland X. Novinka nemeckej značky, ktorá je vlastne súrodencom aktuálneho držiteľa titulu Auto roka 2017 - Peugeot 3008, je novým hráčom v neustále rastúcom segmente SUV. Kým dvaja o niečo starší zástupcovia značky, Mokka X a Crossland X, patria veľkostne do segmentu B SUV, nový Grandland X bude súperiť so zástupcami segmentu C SUV.

zväčšiť obrázok

Dynamický dizajn nového kompaktného SUV značky Opel upúta na prvý pohľad – najmä s voliteľným dvojfarebným lakovaním karosérie. Grandland X s dĺžkou 4,48 metra má atletickú siluetu s krátkymi prevismi karosérie a napnutými plochami. Vďaka dlhému rázvoru 2675 milimetrov je v kabíne veľkorysý priestor pre päť osôb. A s objemom batožinového priestoru od 514 do 1652 litrov môže nové SUV značky Opel hravo konkurovať najpriestrannejším modelom kombi kompaktnej triedy.

Prednú časť tvorí typická maska chladiča s lesklým logom s bleskom uprostred, od ktorého vychádzajú chrómované lišty efektne prechádzajúce do predných reflektorov AFL LED. Tie síce nedisponujú technológiou Matrix ako má Astra, no dokonalé osvetlenie vozovky zaručia funkcie ako odbočovacie svetlá, asistenčný systém diaľkových svetiel a automatická regulácia dosahu zaručujú optimálne osvetlenie cesty za všetkých podmienok.Pre SUV typické plastové obklady podbehov a blatníkov či strieborné ochranné nájazdové kryty vpredu aj vzadu podporujú suverénny vzhľad a dodávajú novému crossoveru Opel funkčnú a športovú eleganciu. Zadná časť sa pýši športovo klesajúcou líniou strechy, ktorá môže byť lakovaná v inej farbe ako zvyšok karosérie a taktiež štíhlymi horizontálne uloženými LED koncovými svetlami.

Nový Grandland X prináša taktiež kvalitne vypracovaný interiér v rovnakom elegantnom štýle ako pri posledných modeloch značky. Stredová konzola je horizontálne rozdelená do troch úrovní, v ktorých sú sústredené ovládacie prvky infotainmentu, klimatizácie a nastavení podvozka. Pre SUV typická, zvýšená poloha sedadiel, zaručuje dobrý výhľad všetkými smermi.

Grandland X prináša prvotriedne portfólio najmodernejších asistenčných systémov a komfortných prvkov: Forward Collision Warning s funkciou núdzového brzdenia Automatic Emergency Braking a rozoznávaním chodcov, monitorovanie únavy vodiča Driver Drowsiness Alert, parkovací automat Advanced Park Assist a kamerový systém so záberom 360° sú iba niekoľkými príkladmi. Systémy ako adaptívny tempomat Adaptive Cruise Control, ktorý udržiava nastavenú rýchlosť a odstup od vozidla idúceho vpredu – v prípade potreby až do úplného zastavenia – ďalej zvyšujú bezpečnosť. Typický vysoký komfort modelov Opel zabezpečujú predné ergonomické sedadlá s certifikátom AGR, vyhrievaný volant, vyhrievanie predných a zadných sedadiel, ako aj elektricky ovládané dvere batožinového priestoru, ktoré sa dajú otvoriť a zatvoriť bez dotyku pohybom nohy pod zadným nárazníkom. K dispozícii je aj panoramatické strešné okno, privádzajúce do interiéru prirodzené svetlo a umožňujúce nerušený výhľad na oblohu.

V typickom duchu Opel nový Grandland X poskytuje vodičovi a spolujazdcom špičkovú konektivitu vďaka systémom infotainmentu IntelliLink najnovšej generácie, kompatibilným s Apple CarPlay Android Auto, ako aj telematickému systému Opel OnStar s hotspotom Wi-Fi a novými službami ako rezervácia hotelovej izby a vyhľadávanie voľného parkoviska. Smartfóny sa dajú pohodlne nabíjať bezkontaktne pomocou induktívneho nabíjania. Pre fanúšikov hudby, ktorým záleží na špičkovej kvalite reprodukcie, je k dispozícii ozvučovací systém Denon s ôsmimi reproduktormi a subwooferom.

zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok
zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok


K vysokej miere pôžitku z jazdy okrem mnohých asistenčných systémov prispieva aj príplatkový elektronický regulačný systém Grip Control. Tento systém nahrádza pohon 4x4 a zaručuje bezpečný prenos krútiaceho momentu motora na cestu na každom povrchu a vo všetkých ročných obdobiach. Vodič môže otočným ovládačom nastaviť päť jazdných režimov. Systém adaptuje prenos krútiaceho momentu na poháňané predné kolesá, zabraňuje prešmykovaniu kolies keď je to potrebné a pri automatickej prevodovke modifikuje body preraďovania ako aj charakteristiku elektronického pedála akcelerátora. To všetko spolu zaručuje optimálnu trakciu a dynamickú stabilitu bez ohľadu na to, či Grandland X jazdí na snehu, v bahne, piesku alebo na mokrom povrchu.

zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok
zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok


O pohon sa budú v úvode starať iba dva agregáty, oba z dielne PSA. Benzínový priamovstrekový trojvalec 1.2 Turbo (96 kW), ktorý disponuje maximálnym krútiacim momentom 230 Nm pri 1750 ot./min. Tým druhým je naftový štvorvalec 1.6 D (88 kW) s maximálnym krútiacim momentom 300 Nm pri 1750 ot./min. Tak ako sme u značky Opel zvyknutý, ponuka sa pochopiteľne rozšíri aj o silnejšie verzie (všetky rovnako z dielne PSA), avšak až v priebehu budúceho roka. Obidva agregáty sa budú dať kombinovať so 6-stupňovou manuálnou alebo 6-stupňovou automatickou prevodovkou a štandardne sú vybavené systémom Štart/Stop.

Ceny nového Grandlandu X zatiaľ nie sú k dispozícii. Známe budú až pri uvedení na prelome októbra a novembra, kedy je naplánovaný začiatok predaja na našom trhu. Predtým si však ešte musí odbiť svoju oficiálnu svetovú premiéru na septembrovom autosalóne IAA vo Frankfurte.


Text: Jaroslav Čík
Foto: autor

  

[ Späť na prezentácie noviniek | Zoznam sekcií ]