Vitajte na AGENTÚRA AUTO DATA, spol. s r.o.
rss správy | rss magazín | aad.sk | shop.aad.sk | ocenit.eu | download.aad.sk
AGENTURA AUTO DATA, spol. s r.o. eShop

Partneri

správy
automobily osobné: Nové plne elektrické Volvo EX90
11. november 2022 @ 10:59:19 CET, poslal k.zechmeister

VOLVO Nové Volvo EX90 znamená pre spoločnosť začiatok novej éry, v ktorej rázne nastaví kurz smerom k plne elektrickej budúcnosti. Jedná sa o sedemmiestne SUV s plne elektrickým pohonom, ktoré ďalej zvyšuje štandardy z hľadiska bezpečnosti a udržateľnejšieho životného štýlu.

Počnúc modelom Volvo EX90 odhalí Volvo každý rok jedno nové plne elektrické vozidlo. Cieľom do roku 2030 je predávať len plne elektrické vozidlá, čo je jeden z najambicióznejších plánov elektrifikácie v automobilovom odvetví. Zároveň je to zásadne dôležité pre ambíciu stať sa do roku 2040 klimaticky neutrálnou spoločnosťou.

Nové plne elektrické vlajkové SUV sa odhalilo svetu v centre Štokholmu, čo odráža švédske korene. Celosvetový dosah spoločnosti zasa odzrkadľuje skutočnosť, že Volvo EX90 sa začne na budúci rok vyrábať v USA a neskôr i v Číne. Dovtedy chce Volvo v týchto dvoch výrobných prevádzkach dosiahnuť klimatickú neutralitu.

Volvo EX90, ako nový príklad klasického škandinávskeho dizajnu, sa riadi princípom, pri ktorom forma nasleduje funkciu. Ide o všestranné, štýlové rodinné auto s modernými proporciami, ktoré vďaka špičkovým technológiám v oblasti základných počítačových systémov, konektivity a elektrifikácie prináša optimálnu úroveň bezpečnosti, hospodárnosti a estetickosti.Chráni vás a vašich najbližších
Aj štandardnú úroveň bezpečnosti má Volvo EX90 vyššiu než akékoľvek iné Volvo pred ním. Navrhli ho tak, aby rozumelo vám a okolitému prostrediu a udržiavalo vás, vašich najbližších a ostatných účastníkov cestnej premávky v bezpečí. A keďže sa dokáže učiť z nových údajov a vykonaných aktualizácií, jej inteligencia a úroveň bezpečnosti sa môžu s postupom času ešte zvyšovať.

Najnovšia technológia snímania poskytuje modelu Volvo EX90 neviditeľný bezpečnostný štít, vnútri aj zvonka. Najmodernejšie senzory ako kamery, radary či lidar sú pripojené k vysokovýkonným základným počítačom vozidla, na ktorých platforma NVIDIA DRIVE prevádzkuje interný softvér spoločnosti Volvo Cars a v reálnom čase vytvára 360-stupňový pohľad na okolitý svet.

Senzory sa neunavia ani ich nič nevyruší. Ich úlohou je poskytovať odozvu a reagovať v prípade, že sa trocha oneskoríte. Lidar sníma cestu pred vozidlom bez ohľadu na to, či je deň alebo noc, dokonca aj pri rýchlej jazde na diaľnici. Zaznamenáva drobné predmety stovky metrov pred vami a poskytuje vám viac času na to, aby ste mohli prijať informácie, náležite zasiahnuť a vyhnúť sa prekážke. Tieto senzory navyše zvyšujú spoľahlivosť a celkový výkon nášho jazdného asistenčného systému Pilot Assist s novou funkciou podpory riadenia pri zmene jazdného pruhu.

Neviditeľný bezpečnostný štít sa o vás stará aj vo vnútri. Špeciálne senzory a kamery, ktoré sa riadia interne vyvinutými algoritmami, kontrolujú sústredenosť vášho pohľadu. Vďaka tejto technológii dokáže EX90 lepšie rozpoznať, či nie ste rozptýlení, ospalí alebo inak nepozorní, než bolo doposiaľ možné vo vozidle značky Volvo.

V takom prípade vás upozorní. Najprv len jemne, no potom dôraznejšie. A ak by došlo k nemysliteľnému a vy by ste počas jazdy zaspali alebo pocítili nevoľnosť, Volvo EX90 je schopné bezpečne zastaviť a privolať pomoc.

Volvo EX90 teda disponuje súpravou najmodernejších senzorov vrátane lidaru, vďaka čomu je ako prvé vozidlo tejto značky hardvérovo pripravené jazdiť v budúcnosti bez dohľadu.Technológie s jasným účelom
Základný systém – riadený platformami NVIDIA DRIVE Xavier a Orin na báze umelej inteligencie, kokpitovými platformami Snapdragon® od spoločnosti Qualcomm Technologies a interným softvérom, ktorý vyvinuli inžinieri zo spoločnosti Volvo – prevádzkuje väčšinu základných funkcií vnútri vozidla, od bezpečnosti cez informačno-zábavný systém až po riadenie akumulátora. Vo výsledku sa tak môžete vo vnútri tešiť na príjemnejší zážitok s lepšou odozvou.

Inými slovami, s modelom Volvo EX90 získate nielen nové auto, ale aj mimoriadne pokročilý počítač na kolesách. A čo je ešte lepšie, Volvo EX90 je podobne ako smartfón alebo počítač navrhnuté tak, aby sa s postupom času zlepšovalo, k čomu prispievajú pravidelné aktualizácie softvéru na diaľku.

Spojením špičkového výpočtového výkonu kokpitových platforiem Snapdragon s vizualizačnými schopnosťami 3D nástroja Unreal Engine od Epic Games, ktorý poháňa niektoré z najväčších hier sveta, získate bleskovo rýchly výpočtový výkon a vysokokvalitnú grafiku na zabudovaných obrazovkách i projekčnom displeji.

14,5-palcová stredová obrazovka slúži ako brána k jednému z najlepších informačno-zábavných systémov v ponuke, so zabudovaným systémom Google. Aplikácie a služby Google vrátane bezdotykového Asistenta Google, navigácie cez Mapy Google a množstva obľúbených aplikácií z Google Play sú zabudované do vozidla už pri jeho dodaní. Displeje v modeli Volvo EX90 ponúkajú tie správne informácie v správnom čase, čím vám pomáhajú udržiavať zrak na ceste. Volvo EX90 je navyše kompatibilné s bezdrôtovou službou Apple CarPlay.

Vďaka štandardnému pripojeniu 5G (ak je k dispozícii) ešte nikdy nebolo také jednoduché nainštalovať si na hlavnú obrazovku potrebné aplikácie a používať veľmi intuitívnu navigáciu. Okrem toho môžete streamovať svoju obľúbenú hudbu prostredníctvom nového audiosystému Bowers & Wilkins referenčnej kvality, po prvýkrát vo vozidle Volvo vybaveného technológiou Dolby Atmos. Jeho súčasťou sú reproduktory zabudované do opierok hlavy, ktoré vás doslova obklopia zvukom.

Volvo EX90 tiež štandardne ponúkne možnosť použitia telefónu ako kľúča. Smartfón vám poslúži ako kľúč od vozidla, ktorý ho pri príchode automaticky odomkne a spustí sekvenciu osobného privítania. Zároveň sa po nastúpení do vozidla automaticky načíta váš osobný profil.

Všetky tieto technológie spoločne vytvárajú jeden z najpríjemnejších a najelegantnejších automobilových interiérov na trhu, plný materiálov prírodného pôvodu a zo zodpovedne získaných zdrojov. Takéto zloženie interiéru zároveň odráža ambície v oblasti udržateľnosti, ako napríklad stať sa do roku 2040 plne cyklickou a klimaticky neutrálnou spoločnosťou.Podporuje udržateľnejší životný štýl
Volvo EX90, na báze úplne novej, interne vyvinutej plne elektrickej technológie, je dokonalým partnerom pre udržateľnejší životný štýl vašej rodiny. Na jedno nabitie si v ňom užijete dojazd až 600 kilometrov bez výfukových emisií (podľa skúšobného cyklu WLTP), pričom z 10 na 80 percent sa nabije za menej ako 30 minút.

Najprv bude dostupný dvojmotorový variant so systémom pohonu všetkých kolies. O jeho pohon sa starajú akumulátor s kapacitou 111 kWh a dva elektromotory s permanentným magnetom, ktoré v športovej verzii spoločne dosahujú výkon 380 kW (517 k) a krútiaci moment 910 Nm. To všetko v spojení s úplne novým podvozkom zabezpečuje úžasne hladký zážitok z jazdy.

Volvo EX90 obsahuje približne 15 percent recyklovanej ocele, 25 percent recyklovaného hliníka, ako aj 48 kilogramov recyklovaných plastov a biologických materiálov, čo predstavuje asi 15-percentný podiel všetkých plastov použitých vo vozidle – najvyšší zo všetkých doterajších vozidiel značky Volvo.

V konečnom dôsledku je Volvo EX90 prvé vozidlo, ktoré má všetko hardvérové vybavenie potrebné na obojsmerné nabíjanie. Ide o technológiu, ktorá umožňuje použiť akumulátor vozidla ako dodatočný zdroj energie, napríklad na napájanie domácnosti, iných elektrických spotrebičov alebo ďalšieho elektrického vozidla Volvo.

Zdroj: T.O.P. AUTO Slovakia, a.s.


Súvisiace správy

Najčítanejšie /VOLVO/