Vitajte na AGENTÚRA AUTO DATA, spol. s r.o.
rss správy | rss magazín | aad.sk | shop.aad.sk | ocenit.eu | download.aad.sk
AGENTURA AUTO DATA, spol. s r.o. eShop

Partneri

správy
automobily osobné: Audi R8 Coupé V10 GT RWD
05. október 2022 @ 09:29:01 CEST, poslal v.ptáček

AUDI Dvanásť rokov po premiére prvého Audi R8 GT prináša dcérska spoločnosť Audi Sport GmbH druhé vydanie tohto exkluzívneho superšportového automobilu – nové Audi R8 Coupé V10 GT RWD. Jeho motor V10 5,2 litra s atmosférickým nasávaním dostal zvýšený výkon na 456 kW (620 k), čím je najsilnejším agregátom v histórii značky pre pohon zadných kolies.

Nová 7-stupňová dvojspojková prevodovka pre rýchlejšie preraďovanie a nový jazdný režim Torque Rear umožňujú vodičovi zvoliť si vlastnú úroveň podpory elektronickým stabilizačným systémom ESC. Vďaka tomu je možné s vozidlom dosahovať kontrolovanú a súčasne precíznu pretáčavosť. Sedem stupňov Torque Rear sa dá nastavovať ovládacím satelitom na volante. Výroba nového Audi R8 GT je celosvetovo imitovaná na 333 exemplárov. Nové a exkluzívne detaily vybavenia na karosérii a v interiéri vzdávajú hold prvej generácii R8 GT. Patrí k nim napríklad priebežné číslovanie, špeciálne disky kolies z ľahkej zliatiny, ako aj interiér v kombinácii čiernej a červenej farby.

R8 GT predstavuje rozlúčku s motorom V10
Oproti modelu R8 V10 performance RWD s výkonom 419 kW (570 k), ktorý predstavuje východiskovú bázu pre druhé vydanie R8 GT, konštruktéri Audi Sport GmbH zvýšili výkonnosť motora V10 5,2 litra zvláštneho modelu na úroveň verzie s pohonom všetkých kolies quattro. Konkrétne to znamená maximálny výkon 456 kW (620 k) a maximálny krútiaci moment 565 Nm, ktorý je k dispozícii v rozpätí od 6400 do 7000 otáčok za minútu (maximálne otáčky motora sú 8700 za minútu).S novým motorom Audi R8 GT akceleruje z pokoja na rýchlosť 100 km/h za iba 3,4 sekundy už a po 10,1 sekundy dosiahne rýchlosť 200 km/h. Maximálna rýchlosť vozidla je 320 km/h. Ďalší rozdiel predstavuje nová 7-stupňová dvojspojková prevodovka s ešte väčšmi skrátenými časmi preraďovania. Kvôli odlišnému prevodovému pomeru a z toho prameniacej vyššej úrovne otáčok nová prevodovka umožňuje ešte pôsobivejšie zrýchlenie na všetkých stupňoch. Vizuálnu lahôdku motora V10 predstavuje nasávacie potrubie lakované lesklou čiernou farbou.

Nový jazdný režim Torque Rear
Po prvý raz dcérska spoločnosť Audi Sport GmbH, ktorá nové R8 GT vyrába väčšinou manufaktúrnym spôsobom vo svojej prevádzke Böllinger Höfe, ponúka jazdný režim Torque Rear. Pri ňom sa pomocou trakčnej kontroly ASR, ktorá je súčasťou elektronického stabilizačného systému ESC, reguluje prešmykovanie zadných kolies. V ASR je naprogramovaných sedem regulačných kriviek, ktoré poskytujú rozličné stupne podpory. Pri tom stupeň 1 povoľuje najmenšie prešmykovanie kolies a stupeň 7 naopak najväčšie. Otáčaním ovládacieho satelitu na volante vodič môže nastaviť želaný stupeň Torque Rear. Táto funkcia tak umožňuje prispôsobenie vozidla rozdielnym schopnostiam vodiča a podmienkam trate. Podľa nastaveného stupňa riadiaca jednotka motora pri zohľadnení informácií senzorov otáčok kolies, uhla natočenia volantu, polohy pedála akcelerátora a zaradeného prevodového stupňa reguluje krútiaci moment na zadných poháňaných kolesách.

Menej je viac
Oproti modelu R8 Coupé V10 performance RWD sa rozličnými konštrukčnými opatreniami podarilo znížiť hmotnosť vozidla o cca 20 kilogramov na 1570 kilogramov (suchá hmotnosť bez vodiča). K úspore hmotnosti významne prispievajú exkluzívne 20-palcové disky kolies s 10-lúčovým dizajnom, na ktoré výrobca na želanie montuje vysoko výkonné pneumatiky Michelin Sport Cup 2, vhodné na jazdu po pretekovom okruhu. Disky kolies sú kované z ľahkej zliatiny, rovnako ako disky Audi používané v automobilovom športe. K ďalšej úspore hmotnosti prispeli sériové brzdy s keramickými kotúčmi, vystuženými uhlíkovými vláknami. K tomu pristupujú škrupinové športové sedadlá a podvozok Sport performance so stabilizátorom vyrobeným z karbónu. Spolu s prípojnými tyčami z na červeno eloxovaného (poskytuje ochranu pred koróziou) hliníka zabezpečuje ešte lepšie jazdné vlastnosti a dynamiku v zákrutách a súčasne prispieva k zníženiu hmotnosti. Na želanie Audi montuje ešte športovejšie vyladený podvozok, ktorý umožňuje individuálne nastavovanie svetlej výšky vozidla, ako aj tvrdosti tlmičov v ťahu a tlaku. Zákazníci v takomto prípade dostanú pri dodaní ich R8 GT návod na nastavovanie aj s potrebným špeciálnym náradím.

Atraktívny vzhľad
Na odlíšenie od svojich príbuzných dostal zvláštny model Audi R8 V10 GT RWD exkluzívne doplnky na karosériu. Prvým rozpoznávacím znakom je čierny nápis „R8 GT“ na zadnej časti. Aj všetky ďalšie emblémy sú čierne. S aerodynamickou súpravou (Carbon Aerokit) vo vysoko lesklom čiernom vyhotovení má vozidlo lepšiu stabilitu na ceste a dosahuje vyššie rýchlosti v zákrutách. Carbon Aerokit sa skladá z predného splittera, bočných lamiel predného nárazníka, obkladov prahov karosérie, usmerňovacích prvkov na bokoch zadného nárazníka, zadného difúzora a zadného prítlačného krídla zaveseného zospodu na zvislých podperách. Takýto spôsob upevnenia zabezpečuje optimálne obtekanie zadného krídla zo spodnej časti a tým zlepšuje jeho aerodynamickú účinnosť. Celkom v štýle svojho predchodcu má nové Audi R8 GT matný odtieň laku karosérie Suzuka Grey. Alternatívne je na výber červený lak Tango Red Metallic a sivý Daytona Grey Metallic.V interiéri spoločnosť Audi Sport GmbH vzdáva hold prvému R8 GT z roku 2010. Interiér je vytvorený v kombinácii farieb čiernej a červenej. To zahŕňa aj červené bezpečnostné pásy, ktoré boli pred dvanástimi rokmi dostupné výlučne v R8 GT. Rohožky na podlahe a škrupinové športové sedadlá R8 majú čierno-červené vyhotovenie. V strede pod voliacou pákou prevodovky zákazník nájde štítok s poradovým číslom svojho i R8 GT v karbónovej vložke.

Cena
Nové Audi R8 Coupé V10 GT RWD sa bude predávať od roku 2023. Jeho cena v Nemecku (s DPH 19 %) sa začína od 225 000 eur.

Zdroj: PORSCHE SLOVAKIA, spol. s r.o.


Súvisiace správy

Najčítanejšie /AUDI/