Vitajte na AGENTÚRA AUTO DATA, spol. s r.o.
rss správy | rss magazín | aad.sk | shop.aad.sk | ocenit.eu | download.aad.sk
AGENTURA AUTO DATA, spol. s r.o. eShop

Partneri

správy
všeobecné: Poznáme slovenské ceny nového Lexusu RX
28. september 2022 @ 12:20:43 CEST, poslal k.zechmeister

LEXUS Importér značky Lexus na Slovensko zverejnil slovenské ceny novej generácie modelu RX. Novinkou v ponuke je plug-in hybrid a hybrid s preplňovaným benzínovým motorom. Ceny začínajú na sume 69.900 €.

Nová kapitola dizajnu značky Lexus
Na dosiahnutie odvážnejšieho charakteru na ceste použili konštruktéri spoločnosti Lexus elegantnejší postoj v smere od prednej časti k zadnej - predĺžili kapotu, rázvor kolies predĺžili o 60 mm a líniu strechy znížili o 10 mm. Charakteristický čierny zadný stĺpik (podľa značky Lexus takzvaná „plávajúca strecha“), ktorý prepožičiava vozidlu RX charakter kupé, pôsobí teraz trojrozmerným dojmom, zatiaľ čo zaoblená bočná línia karosérie a veľké kolesá s priemerom 21” mu dodávajú dodatočnú dynamiku.

Štvorité svetlomety LED sú štíhlejšie, ostrejšie a vodorovnejšie. Dizajn, zvýraznený svetlami na denné svietenie v tvare písmena L, vytvára mohutný vzhľad. V zadnej časti sa vynímajú jednoradové zadné svetlá charakteristické pre značku Lexus, ktoré podčiarkujú kultový charakter modelu RX, zatiaľ čo širší rozchod kolies (40 mm) zvýrazňuje jeho postoj a charakter na ceste. Nový znak „LEXUS“ na dverách batožinového priestoru dodáva vozidlu čistý a moderný vzhľad.

Verzia F Sport, ktorá zvýrazňuje športové vlastnosti modelu RX, bude v ponuke len ako výkonný hybrid RX 500h. Model F Sport sa vyznačuje vylepšeniami vo vyhotovení prednej mriežky chladiča, prahov a aerodynamickými prednými a zadnými nárazníkmi.Vyššia kvalita luxusu
Dizajnéri sa snažili vytvoriť minimalistický, no pritom intuitívny a premyslený vnútorný priestor a použili v ňom najkvalitnejšie materiály. Predné sedadlá sú prepracované tak, aby zabezpečovali prvotriednu prístupnosť, vynikajúcu oporu a vyhrievanie/vetranie. Na zaistenie správnej ergonomickej opory v oblasti pása bol na bokoch sedadiel vytvorený konkávny tvar.

Významným prvkom nového modelu RX je dostupnosť interiéru z kože bez obsahu živočíšnych zložiek, ktorá vznikla ako odpoveď na narastajúci dopyt zo strany vegánskych a ďalších ekologicky zmýšľajúcich zákazníkov. To znamená, že už v štandarde sú potiahnuté syntetickou kožou nielen sedadlá, ale aj volant a hlavica radiacej páky. Tu si zákazníci môžu vybrať vyhotovenie buď v čiernej alebo pieskovej farbe.

Funkcia voľby nálady Lexus Mood Selector, ktorá je vyjadrením princípu pohostinnosti Omotenaši, umožňuje cestujúcim vo vozidle RX prispôsobiť si okolité osvetlenie na mieru, pričom majú na výber z palety 64 farieb a 14 špeciálnych motívov.

Nový model RX ponúka veľkorysý batožinový priestor a päť luxusných sedadiel s vynikajúcim priestorom na nohy. Vďaka väčšiemu priestoru medzi predným a zadným sedadlom (1 010 mm, teda o 10 mm viac oproti predchádzajúcemu modelu), novej konštrukcii sedadiel a inteligentnejšiemu usporiadaniu sa spoločnosti Lexus podarilo dosiahnuť, že vozidlo pôsobí vo vnútri priestrannejšie. Nakladacia hrana sa vďaka zníženiu výšky o 30 mm ľahšie používa. Vďaka inteligentnej konštrukcii zadných dverí je batožinový priestor teraz o 50 mm dlhší. Táto dodatočná dĺžka umožňuje uložiť objemnejšie predmety, zatiaľ čo zadné sedadla delené v pomere 40:20:40 poskytujú priestor na predmety, ako sú lyže alebo surfovacie dosky.

Nový systém elektronickej západky e-latch elektronicky riadi ovládanie dverí, vďaka čomu sa plynulejšie zatvárajú a pohodlnejšie používajú.

Rukopis jazdy značky Lexus
Nový model RX je postavený na platforme GA-K, ktorá je rovnaká ako na modeli NX, ale má iné nastavenie. Napríklad zadná časť sa úplne prepracovala, aby sa predĺžil rázvor kolies, ale použili sa aj dodatočné priečne nosníky a vzpery nápravy, ktoré zvyšujú tuhosť. Práve tá umožnila inžinierom spoločnosti Lexus presnejšie vyladiť odpruženie, v dôsledku čoho sa zvýšil nielen výkon, ale aj miera komfortu.

Táto nová platforma RX umožnila znížiť hmotnosť vozidla o 90 kg a celkovú výšku o 10 mm, čo viedlo k zníženiu ťažiska o 15 mm. Rázvor kolies sa predĺžil o 60 mm pri zachovaní celkovej dĺžky a redukcii stáčania. Širší je aj rozchod kolies (15 mm vpredu a 40 mm vzadu), čo v spojení s veľkými kolesami s priemerom 21” dodáva vozidlu RX sebaistejší postoj a lepšiu priľnavosť k vozovke.

Aby sa ušetrila hmotnosť, spoločnosť Lexus použila pokročilé materiály, ako je napríklad oceľ s vysokou pevnosťou v ťahu 2GPa na stredové stĺpiky a hliník na blatníky a kapotu. Nová konštrukcia obsahuje aj oceľ s pevnosťou 1 180 MPa na vystuženie vahadla a oceľ s pevnosťou 1 470 MPa na zabezpečenie tuhosti strechy.RX 500h - preplňovaný hybrid
• 2,4-litrový hybridný motor s turbodúchadlom spojený so šesťstupňovou automatickou prevodovkou a technológiou DIRECT4
• Výkon: 371 k (DIN) alebo 273 kW
• Krútiaci moment: 645 Nm
• Zrýchlenie 0 – 100 km/h: 5,9 s
• Emisie CO2: 182 – 189 g/km / Spotreba paliva: 8,2 – 8,5 l/100 km

Nový revolučný výkonný hybrid RX 500h je vôbec prvým preplňovaným hybridným vozidlom značky Lexus a bol vyvinutý pre zákazníkov túžiacich po špičkovom elektrifikovanom výkone.

Výkon zabezpečuje úplne nová hybridná architektúra pozostávajúca z 2,4-litrového preplňovaného motora a šesťstupňovej automatickej prevodovky, ktorá dodá 371 k (DIN) výkonu a 645 Nm krútiaceho momentu, čo zaručuje povznášajúce zrýchlenie a vynikajúce dynamické ovládanie vďaka technológii DIRECT4. Predný elektromotor je umiestnený medzi spaľovacím motorom a prevodovkou a na oboch stranách má spojku, čo pri dodávke výkonu umožňuje veľkú flexibilitu.

Zadná časť je vybavená e-nápravou 80 kW: kompaktným modulárnym balíkom pozostávajúcim z elektromotora, prevodovky a elektronickej riadiacej jednotky (ECU) umiestnenej medzi zadnými kolesami. Vďaka jej kompaktným rozmerom je v kabíne i batožinovom priestore viac miesta.

RX 450h+ - prvý plug-in hybrid RX
• 2,5-litrový plug-hybridný elektrický pohon
• Výkon: 306 k (DIN) alebo 225 kW
• Krútiaci moment: 572 Nm
• Zrýchlenie 0 – 100 km/h: 7,0 s
• Emisie CO2: 24 – 26 g/km / Spotreba paliva: 1,1 – 1,2 l/100 km

Model RX 450h+, ktorý by mal byť podľa očakávaní najpredávanejším modelom RX v západnej a strednej Európe, je vybavený štvorvalcovým 2,5-litrovým hybridným motorom a dobíjateľným lítiovo-iónovým akumulátorom s kapacitou 18,1 kWh. Prídavný zadný elektromotor umožňuje trvalý pohon všetkých kolies. Systém produkuje 306 k (DIN) výkonu a očakáva sa, že dosiahne zrýchlenie z nuly na 100 km/h približne za sedem sekúnd. Celkovo ponúka približne rovnaký výkon ako odchádzajúci model RX 450h, ale s vyšším krútiacim momentom a rýchlejšou akceleráciou. Vďaka vyššiemu výkonu pochádzajúcemu z elektromotorov prebieha jazda bez námahy a zároveň je kultivovaná. Model sa tiež bude môcť pochváliť výrazne nižšou spotrebou paliva a produkciou emisií. Odhadové cieľové emisie CO2 (kombinovaný cyklus WLTP) na úrovni menej ako 26 g/km a spotreba paliva menej ako 1,2 l/100 km sú nastavené veľmi ambiciózne.

Kombinácia veľkosti/kapacity lítiovo-iónového akumulátora a odborných znalostí spoločnosti Lexus v oblasti elektrifikácie prináša konkurenčný elektrický dojazd najmenej 65 km (cieľová hodnota, čaká sa na schválenie) a umožňuje plne elektrickú jazdu rýchlosťou až 135 km/h. Rozhodujúce je, že plug-in hybridný Lexus si zachováva vysokú účinnosť aj v prípade, keď je akumulátor vybitý, pretože model RX 450h+ sa vtedy prepne na svoj pokročilý hybridný systém pohonu štvrtej generácie bez nutnosti dobíjania.

RX 350h - účinný hybrid štvrtej generácie
• 2,5-litrový hybridný motor bez nutnosti dobíjania
• Výkon: 245 k (DIN) alebo 180 kW
• Krútiaci moment: 335 Nm
• Zrýchlenie 0 – 100 km/h: 8,0 s
• Emisie CO2: 143 – 150 g/km / Spotreba paliva: 6,4 – 6,7 l/100 km

Plynulosť a účinnosť hybridného modelu RX bez nutnosti dobíjania sa zlepšila zavedením štvrtej generácie technológie hybridného pohonu bez nutnosti dobíjania od spoločnosti Lexus v novom modeli RX 350h. Tento 2,5-litrový zážihový pohonný agregát dodá 245 k (DIN) výkonu a zrýchli z nuly na 100 km/h za 8,0 sekundy, čo je porovnateľné s aktuálnym modelom RX 450h, pričom zároveň produkuje menej emisií. Model RX 350h bude silnou alternatívou vznetových konkurentov s menším objemom – ideálny pre zákazníkov, ktorí kladú dôraz na komfort a účinnosť.Inovatívne multimédiá a konektivita
Nový model RX prináša pokročilé možnosti pripojenia, ktoré je rýchlejšie a stabilnejšie a poskytuje najnovšie multimediálne technológie, služby stáleho pripojenia „always connected“ a bezdrôtové aktualizácie. Používanie smartfónu, navigácie, príkazov vozidla, multimediálnych funkcií a cloudového pripojenia ponúka vodičovi asi sto spôsobov interakcie s novým vozidlom RX.

Model RX je štandardne vybavený 14” dotykovým displejom, ktorý je jedným z najväčších vo svojej triede. Antireflexná obrazovka má ďalšie tlačidlá na intuitívny prístup k najčastejšie používaným funkciám. Grafika sa zobrazuje vo vysokom rozlíšení a zaisťuje vynikajúcu viditeľnosť za všetkých svetelných podmienok, zatiaľ čo procesor je 3,6-krát rýchlejší než súčasný systém.

Okrem štandardne zabudovaného navigačného systému poskytuje nový Lexus RX v rámci štandardnej výbavy aj cloudové služby (na trhoch, kde je táto služba dostupná). Modul dátovej komunikácie (DCM) vozidla zabezpečuje nepretržité pripojenie a poskytuje naživo aktuálne informácie o dopravnej situácii, nehodách a stave ciest.

Nový multimediálny systém obsahuje inteligentného hlasového asistenta Hey Lexus, ktorý reaguje na otázky a príkazy zadávané prirodzenejšie znejúcim jazykom. Jednoduchá integrácia smartfónov je súčasťou štandardnej výbavy – v ponuke je bezdrôtový systém Apple CarPlay a systém Android Auto s káblovým pripojením. K dispozícii je aj bezdrôtová nabíjacia stanica s nabíjacím výkonom rýchlejším o 50 %.

Okrem zavedených funkcií diaľkového ovládania Lexus Link, ako je analýza jazdy, hybridný koučing, monitorovanie stavu paliva či funkcia „nájdi moje auto“, sú pre model RX 450h+ k dispozícii aj nové funkcie: monitorovanie úrovne nabitia akumulátora, plánovanie nabíjania a časovač nabíjania. Aplikácia tiež umožňuje zamykanie a odomykanie vozidla, otváranie dverí batožinového priestoru, ovládanie klimatizácie či dokonca blikanie výstražných svetiel vozidla, keď ho potrebujete identifikovať na parkovisku.

Verzie RX s vyšším stupňom výbavy sa štandardne dodávajú s novým exkluzívnym audiosystémom Mark Levinson Premium s priestorovým zvukom so zostavou 21 reproduktorov. Systém vyvinuli exkluzívni partneri spoločnosti Lexus v oblasti zvukovej techniky a optimalizovali ho pre architektúru interiéru vozidla.

Bezpečnosť
Nový model RX využíva výhody novej úrovne aktívnej bezpečnosti a asistenčných systémov, ktoré sú súčasťou najnovšej, tretej generácie bezpečnostného systému Lexus Safety System+ a ponúkajú vylepšené funkcie a väčší rozsah detekcie a prevencie rizika nehôd.

Medzi vylepšenia patrí ďalšie rozšírenie prednárazového bezpečnostného systému a jeho schopnosti detekcie motocyklistov a ďalších objektov v dráhe vozidla. Systém dokáže aj rozpoznať riziká zrážky s protiidúcimi vozidlami alebo prechádzajúcimi chodcami pri odbočovaní na križovatke. Jeho reakcia na detekciu je rýchlejšia a schopnosť vyhnúť sa nárazu zvyšuje asistent núdzového riadenia.Vylepšenia sa dočkal aj adaptívny tempomat (ACC), ktorý teraz rýchlejšie rozpoznáva premávku pred vozidlom a v spojení s aktualizovaným asistentom poloautonómnej jazdy v jazdnom pruhu sleduje prirodzenejšiu líniu v zákrutách. Tempomat ACC bol taktiež rozšírený, aby dokázal reagovať na väčšie množstvo dopravných značiek a príkazov, vrátane výstražných značiek a značiek „STOP“.

Hoci bezpečnostný systém Lexus Safety System+ patrí k štandardnému vybaveniu všetkých európskych modelov, majitelia modelov s vyšším stupňom výbavy si môžu vybrať rozšírený bezpečnostný balík. Obsahuje asistenčnú podporu pri zmene jazdného pruhu (LCA), ktorá poskytuje automatické riadenie pri zmene jazdného pruhu na diaľnici, a systém upozornenia na premávku pred vozidlom, ktorý využíva radarové monitorovanie a upozorňuje vodiča na premávku prichádzajúcu zo strany.

Nový model RX je odteraz vybavený aj prednárazovým bezpečnostným systémom s aktívnym asistentom riadenia, ktorý určí, kedy existuje vysoká pravdepodobnosť zrážky s chodcom vpredu alebo s nejakým objektom. Ak systém zistí, že zrážke je ťažké vyhnúť sa výlučne pomocou bŕzd, ale že by sa jej dalo predísť ovládaním riadenia, potom okrem spustenia výstražného upozornenia a použitia bŕzd použije aj aktívneho asistenta riadenia.

Proaktívny asistent jazdy pomáha udržiavať bezpečnú vzdialenosť od vozidiel na ceste vpredu – aj keď nie je zapnutý tempomat – a pomáha vodičovi vyhýbať sa chodcom a prekážkam.

Systém sledovania vodiča využíva kameru upevnenú nad volantom a nepretržite kontroluje stav vodiča. Dokonca dokáže spomaliť alebo až úplne zastaviť vozidlo, ak vodič nereaguje na upozornenia.

Elektronický systém nastupovania a vystupovania z vozidla e-latch je v modeli RX spojený so systémom monitorovania mŕtveho uhla v exkluzívnej funkcii bezpečného vystupovania z vozidla, ktorá bráni vodičovi otvoriť dvere, ak sa zozadu približujú napríklad iné vozidlá alebo cyklisti. Spoločnosť Lexus odhaduje, že tento systém dokáže zabrániť viac ako 95 % dopravných nehôd spôsobených otváraním dverí.

Predpredaj modelu je už spustený
Ceny sú nasledovné:

350h Elegance 69.900 €
350h Business Edition 72.900 €
350h Prestige 76.900 €
350h Prestige Top 80.900 €
350h Luxury 89.900 €

450h+ Elegance 79.900 €
450h+ Business Edition 82.900 €
450h+ Prestige 86.900 €
450h+ Prestige Top 90.900 €
450h+ Luxury 99.900 €

500h F Sport Performance 94.900 €
500h F Sport Performance Top 99.900 €

Prvé vozidlá sa na Slovensku očakávajú v januári 2023.

Zdroj: TOYOTA CENTRAL EUROPE - SLOVAKIA s. r. o.


Súvisiace správy

Najčítanejšie /LEXUS/