Vitajte na AGENTÚRA AUTO DATA, spol. s r.o.
rss správy | rss magazín | aad.sk | shop.aad.sk | ocenit.eu | download.aad.sk
AGENTURA AUTO DATA, spol. s r.o. eShop

Partneri

správy
motocykle: Záchranársky motocykel Honda Africa Twin na Slovensku
21. august 2020 @ 15:25:09 CEST, poslal k.zechmeister

HONDA MOT Záchranná zdravotná služba ZaMED, ktorá je zodpovedná za záchranku v okresoch južného Slovenska zakúpila motocykel Honda Africa Twin so zámerom vytvoriť rýchlejšiu a čo do dostupnosti pružnejšiu alternatívu ku klasickým sanitkám.

Za projekt záchranárskych motoriek je zodpovedný Rastislav Krcho, ktorý je vedúcim záchranárom v regióne okolia Komárna a Nových Zámkov. Vznik projektu opisuje nasledovne: „S nápadom otestovať využitie motoriek v záchrannej zdravotnej službe na Slovensku som prišiel na začiatku roku 2019. Inšpirovali ma okolité krajiny, kde sú motocykle na záchranke využívané už niekoľko rokov a dosahujú veľmi slušné výsledky. Vo vedení našej záchranky som našiel pre tento projekt pochopenie a som rád, že po vyše ročnej príprave dnes projekt motocyklovej záchranky testujeme v praxi.“

Slovenské zákony dnes motocyklovú posádku záchranky ešte nepoznajú. „Zákony nám predpisujú iba minimálne vybavenie stanice záchranky. Minimum je sanitka, čo samozrejme spĺňame. My sme sa rozhodli okrem toho minima pridať na stanicu záchranky aj záchranársku motorku. V rámci našej záchrannej zdravotnej služby už dlhé roky prinášame a testujeme mnohé inovácie, ktoré prinášajú benefit pacientom, preto projekt záchranárskych motoriek je len logickým pokračovaním nášho dlhoročného snaženia,“ vysvetľuje PhDr. Matej Polák, riaditeľ záchrannej zdravotnej služby z Komárna.Záchranárska motorka bude k pacientovi vyrážať súbežne zo sanitkou. „Počas niekoľkých mesiacov tejto modelovej prevádzky chceme zbierať údaje, o koľko minút pred sanitkou dorazí k pacientovi záchranár na motorke. Skúsenosti a štúdie zo zahraničia ukazujú, že dojazdový čas motorky v porovnaní so sanitnými vozidlami dokáže byť podstatne kratší,“ hovorí Krcho. Šanca na prežitie pacienta napríklad pri resuscitáciách tak vďaka rýchlejšiemu zásahu záchranárov stúpa.

Záchranárska motorka bude mať vo vybavení tie isté lieky, ktoré má klasická veľká sanitka. Ďalej je motorka vybavená defibrilátorom, EKG prístrojom, kyslíkovou fľašou a ďalšími pomôckami, ktoré sú potrebné pre starostlivosť o pacientov v život ohrozujúcich stavoch. V období modelovej prevádzky budú záchranári postupne dolaďovať výbavu záchranárskych motoriek, ktorá je obmedzená úložnými priestormi v boxoch po stranách motorky.

V súčasnosti je do služieb záchranky nasadená prvá záchranárska motorka typu Honda Africa Twin, pričom v najbližších týždňoch k nej pribudne ešte jedna motorka cestného typu. „Ak sa motorky v praxi osvedčia, sme pripravení predložiť výsledky ministerstvu zdravotníctva a iniciovať zmenu príslušných zákonov tak, aby sa záchranárske posádky na motorke stali pevnou súčasťou systému záchrannej zdravotnej služby na Slovensku,“ uzatvára Polák.

Zdroj: Honda Motor Europe Limited, organizačná zložka Slovensko


Súvisiace správy

Najčítanejšie /HONDA MOT/