Partneri

správy
súťaže: Dakar 2015 - dve vozidlá Iveco skončili v TOP 10
22. január 2015 @ 07:52:44 CET, poslal j.cvopa

IVECO 216. Toľko vozidiel prešlo 17. januára cieľovou rampou Dakaru 2015 (79 motocyklov, 18 štvorkoliek, 68 automobilov a 51 kamiónov). Iba polovica zo 420-členného štartového poľa, ktoré dva týždne predtým vyrazilo na maratón dlhý vyše 9000 kilometrov. Medzi tými, čo úspešne dokončili najťažšiu rely na svete, boli aj tri posádky s továrenskou podporou Iveco.

zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok V krátkej záverečnej 13. etape sa celkové poradie truckov už sotva mohlo zásadne zmeniť v prospech niektorého z truckov vo farbách PETRONAS De Rooy Iveco. Nepomohol ani výborný finiš Hansa Staceyho na vozidle Iveco Powerstar s výkonom 900 k, ktorý vyhral tri posledné špeciálne skúšky. Súperi mali tentoraz viac športového šťastia a menej problémov. V konečnom hodnotení figuruje medzi desiatimi najlepšími posádka H. Stacey (NL) – S. Bruynkens (B) – B. den Kinderen (NL), 6. miesto a G. de Rooy (NL) – D. Rodewald (PL) – J. Damen (B), 9. miesto. Cieľom, ktorý bol asi 150 km od Buenos Aires v meste Baradero, prešlo aj Iveco Trakker Evolution II s trojicou P. Vila Roca (E) – X.-C. Roqueta (E) – M. Huisman (NL), 13. miesto.

zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok Holanďan Gerard de Rooy na kamióne Iveco Powerstar bol jedným z favoritov súťaže, lenže v 4. rýchlostnej skúške havaroval, poškodil si vozidlo a kým sa podarilo vozidlo spojazdniť, stálo to množstvo času a už nemohol zasiahnuť do súbojov o stupne víťazov. Nehľadiac na to prejavil obrovský kus bojovnosti. Po oprave trucku opäť držal tempo s najrýchlejšími, niekoľkokrát dosiahol druhý i tretí najlepší čas a postupne sa prepracoval z 32. priečky až do prvej desiatky. Pre De Rooya to však bol prvý Dakar od roku 2011, čo nevyhral ani jednu rýchlostnú skúšku. Španiel Pep Vila zasa predviedol, čo je to kolektívny duch, keď v 4. etape pomáhal havarovanému De Rooyovi zotrvať v súťaži. Samozrejme, sám tým stratil – keby sa neobetoval v prospech kolegu z tímu, mohol skončiť v TOP 10. zväčšiť obrázok

Slávnostné vyhlasovanie výsledkov prebehlo v Buenos Aires. Na záverečnom ceremoniáli bol prítomný aj Pierre Lahutte, prezident spoločnosti Iveco. „Naše tri trucky prešli cieľom a potvrdili tak svoju spoľahlivosť a odolnosť v najextrémnejších podmienkach. Neskončili sme na stupňoch víťazov ako sme dúfali, ale vytrvali sme a vyhrali sme tri posledné etapy Dakaru. Blahoželám celému tímu,“ zhodnotil výsledok Pierre Lahutte.

Zdroj: Iveco Czech Republic, a. s.