Vitajte na AGENTÚRA AUTO DATA, spol. s r.o.
rss správy | rss magazín | aad.sk | shop.aad.sk | ocenit.eu | download.aad.sk
AGENTURA AUTO DATA, spol. s r.o. eShop

Partneri

Sociálne siete
 

správy
ekológia: Nissan urýchľuje rozvoj európskej siete rýchlonabíjacích staníc
16. november 2011 @ 12:48:09 CET, poslal j.kval

NISSAN Spoločnosť Nissan urýchľuje plány na rozvoj celoeurópskej siete rýchlonabíjacích (Quick Charge - QC) staníc pre elektromobily. Prevádzkovateľom totiž zadarmo dodá 400 nových rýchlonabíjacích staníc.

• Nissan dodá 400 rýchlonabíjacích staníc úplne zadarmo
• Inštalácie budú na strategických miestach od februára 2012
• Nabitie na 80 % kapacity za 30 minút


Nové strategicky umiestnené stanice rozšíria súčasnú sieť a majiteľom elektromobilov, ktorí týmto výrazne zvýšia dojazd svojich vozidiel, dodajú väčšiu slobodu a flexibilitu. Tento radikálny krok pomôže priviesť viac zákazníkov k elektromobilom, ako je napríklad Nissan LEAF, pretože umožňuje nabiť batérie omnoho rýchlejšie než obvykle. Vyspelé lithium-iónové batérie automobilu Nissan LEAF je možné v rýchlonabíjacej stanici nabiť z nuly na 80 % kapacity len za 30 minút. zväčšiť obrázok

Dojazd vozidla Nissan LEAF je 175 km, čo je pre väčšinu majiteľov týchto vozidiel dostatočné. No vodičom rozšírenie siete rýchlonabíjacích staníc umožní za deň prejsť väčšiu vzdialenosť. Nabitie vozidla Nissan LEAF je pri tejto stanice len o niečo dlhšie, než trvá natankovanie tradičného automobilu, no zároveň je aj omnoho lacnejšie.

Toto rozhodnutie nasledovalo potom, čo automobilka Nissan uzavrela dohodu s piatimi významnými európskymi elektrorozvodnými spoločnosťami a dodávateľmi zariadení pre elektromobily. Touto dohodou sa urýchli dostupnosť najnovších rýchlonabíjacích staníc vyvinutých spoločnosťou Nissan Motor Co., Ltd., ktoré sú lacnejšie (až o polovicu pôvodnej ceny) a menšie. Cieľom je, aby na konci roku 2012 po celej Európe fungovali tisícky rýchlonabíjacích staníc a do roku 2015 už desaťtisícky takýchto staníc.

Automobilka Nissan tento ambiciózny plán spustila oznámením, že rozdá 400 staníc svojim partnerom zapojeným do stratégie nulových emisií a dobrovoľným spoločnostiam, ktoré podporujú ambiciózny plán Nissanu v oblasti elektrickej mobility.

Výber partnerov sa začal 10. októbra a na jeho konci budú vyhlásení víťazi, ktorí stanice získajú. Výber spočíva vo vyhodnotení, nakoľko uchádzači spĺňajú množstvo prísnych kritérií nastavených spoločnosťou Nissan. Kritéria zahŕňajú napríklad umiestnenie stanice na vhodné a prístupné miesto, inštaláciu začatú vo februári 2012 a možnosť dobíjať aspoň jeden rok úplne zadarmo či so zľavou pre majiteľov vozidiel Nissan LEAF.

„Takto vysoký počet rýchlonabíjacích staníc po celej Európe umožní vodičom svoj elektromobil kdekoľvek rýchlo nabiť. Veríme, že ide o kľúčový faktor pre masové prijatie elektromobilov," uviedol Pierre Long, viceprezident produktového plánovania a obchodnej jednotky stratégie nulových emisií, Nissan International SA.

Technológia rýchlonabíjania
Nové rýchlonabíjacie stanice zodpovedajú rozhraniu systému CHAdeMO a sú schopné dodať až 50 kW rovnomerného prúdu pod vysokým napätím. Systém CHAdeMO - Charge to Move (Nabiť pre pohyb) - vyvinula a schválila koalícia japonských spoločností ako napríklad Nissan, Toyota, Mitsubishi a Fuji Heavy Industries. Rýchlonabíjacie stanice od spoločnosti Nissan preto môžu využiť nie len vodiči vozidla Nissan LEAF, ale aj majitelia elektromobilov od automobiliek Mitsubishi, Citroen a Peugeot. Tieto stanice sú pripravené aj pre rýchlonabíjanie striedavým prúdom, aby podporili nástup elektromobilov od partnera Aliancie, spoločnosti Renault, ktoré sú navrhnuté pre rýchlonabíjanie striedavým prúdom s príkonom 43 kW. Aliancia Renault-Nissan propaguje rozvoj infraštruktúry, ktorej súčasťou budú rýchlonabíjacie stanice ako so striedavým tak aj jednosmerným prúdom.

Zdroj: Nissan Newsroom Slovensko


Súvisiace správy

Najčítanejšie /NISSAN/