Vitajte na AGENTÚRA AUTO DATA, spol. s r.o.
rss správy | rss magazín | aad.sk | shop.aad.sk | ocenit.eu | download.aad.sk
AGENTURA AUTO DATA, spol. s r.o. eShop

Partneri

Sociálne siete
 

správy
ocenenia: Elektromobil Nissan LEAF je Európskym autom roku 2011
29. november 2010 @ 20:58:20 CET, poslal p.mauer

NISSAN Nissan LEAF je prvý elektromobil, ktorý získal prestížne ocenenie Európske auto roku (CoTY) 2011. Je to historický okamih pre spoločnosť Nissan Motor Co. Ltd. ako aj pre všetky vozidlá s nulovými emisiami.


Ocenenie: CAR OF THE YEAR 2011 V boji o najuznávanejšiu motoristickú cenu porazilo prvé masovo vyrábané a cenovo dostupné vozidlo s nulovými emisiami na svete určené pre globálny trh všetkých 40 konkurentov. Prvý krát tak bol v celej 47-ročnej histórii tohto hodnotenia titul Auto roku udelený vozidlu na elektrický pohon. Nissan LEAF porazil konkurentov značiek Alfa Romeo, Citroen, Dacia, Ford, Opel/Vauxhall alebo Volvo. V porote zasadlo 57 popredných motoristických novinárov z 23 európskych krajín.

Členovia jury dnes svojou voľbou potvrdili, že Nissan LEAF je skutočným prielomom pre elektrické vozidlá. Je prvým vozidlom tohto druhu, ktoré sa môže rovnať klasickým automobilom v mnohých ohľadoch," povedal Håkan Matson, predseda poroty v súťaži Auto roku.

zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok

Prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Nissan Motor Co. Ltd. Carlos Ghosn uviedol: „Toto ocenenie je priznaním skutočnosti, že Nissan LEAF ako priekopník na poli nulových emisií, je porovnateľný s konvenčnými automobilmi pokiaľ ide o bezpečnosť, výkon, priestor a jazdné vlastnosti. Odráža aj pozíciu automobilky Nissan ako inovatívneho výrobcu s jasnou víziou budúcnosti dopravy, ktorú nazývame trvalo udržateľná mobilita. Aj keď na poradovníku automobilky Nissan čakajú už tri ďalšie elektromobily a štyri elektromobily sa chystá uviesť aj náš aliančný partner Renault, predstavuje Nissan LEAF dôležité vykročenie smerom k budúcnosti s nulovými emisiami."

Nissan LEAF je poháňaný kompaktným elektromotorom uloženým vpredu, ktorý poháňa predné kolesá. Tento striedavý motor ponúka výkon 80 kW a krútiaci moment 280 Nm, čo stačí, aby vozidlo dosiahlo rýchlosť až 145 km/h. Elektromotoru dodáva energiu laminovaná lithium-iontová batéria Nissan s výkonom cez 90 kW. S ňou vozidlo na jedno nabitie prejde 175 km (nový európsky jazdný cyklus), čo v praxi postačí väčšine mestských vodičov.

zväčšiť obrázok Vozidlo je vybavené modernými prvkami, ako sú brzdenie s rekuperáciou energie, klimatizácia, satelitná navigácia, parkovacia kamera a pokročilé systémy palubného počítača a telematiky. Unikátna konektivita umožní majiteľovi ovládať funkcie dobíjania a tak sledovať aktuálny stav nabitia, zostávajúcu kapacitu batérie, prípadne diaľkovo aktivovať vykurovanie alebo ochladzovanie interiéru prostredníctvom mobilného telefónu alebo počítača. V Európe bude možné Nissan LEAF zakúpiť v piatich farbách - modrá metalíza a perleťová, biela perleťová, strieborná metalíza, čierna a červená perleťová. Jediným voliteľným doplnkom je solárny panel vstavaný do zadného spojlera, ktorý pomáha nabíjať 12V batériu vozidla na pohon príslušenstva.

V Japonsku a USA sa prvé vozidlá dostanú k majiteľom už v decembri. V Európe sa dodávky začnú začiatkom roku 2011 a to konkrétne v Portugalsku, Írsku, Veľkej Británii a Holandsku. Nissan LEAF sa v súčasnej dobe vyrába v Japonsku, ale po otvorení výrobných závodov koncom roku 2012 a začiatkom roku 2013 sa bude vyrábať aj v Severnej Amerike a Európe.

Inovatívne myslenie automobilky Nissan ale nepokrýva len mobilitu s nulovými emisiami. Pod logom PURE DRIVE vyrába Nissan široké portfólio vozidiel poháňaných spaľovacími motormi, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu, pretože používajú moderné ekologické technológie a ponúkajú najlepšiu spotrebu paliva vo svojej triede. V Európe automobilka čoskoro uvedie pod značkou Infiniti moderný luxusný sedan s hybridným pohonom spájajúci zážihový agregát s elektromotorom. Vďaka všeobecnej obľube crossoverov Nissan Qashqai a Nissan Juke vznikol úplne nový segment, ktorému značka Nissan dominuje dodnes. Budúci rok na trh príde štvrtá generácia Nissan Micra poháňaná preplňovanou verziou celkom nového 1,2litrového trojvalcového zážihového motora s priamym vstrekovaním paliva a vypínaním pri voľnobehu, ktorá ponúkne prekvapivý výkon a súčasne udrží emisie CO2 na hodnote len 95 g/km.

Nissan už titul Auto roku v Európe získal. Prvým vozidlom japonského výrobcu, ktorému bolo toto ocenenie udelené, bol v roku 1993 Nissan Micra vyrábaný vo Veľkej Británii. Láska Európanov k tomuto malému vozidlu nepoľavila dodnes, čo potvrdzuje práve pripravovaný príchod modelu Nissan Micra s novým motorom.

Súvisiace články:
Nissan LEAF sa bude vyrábať v Sunderlande

Zdroj: Peter Šatka, PR & Marketing Consultant, NISSAN SALES CEE KFT., TS: 29.11.2010

Súvisiace správy

Najčítanejšie /NISSAN/