Vitajte na AGENTÚRA AUTO DATA, spol. s r.o.
rss správy | rss magazín | aad.sk | shop.aad.sk | ocenit.eu | download.aad.sk
AGENTURA AUTO DATA, spol. s r.o. eShop

Partneri

Sociálne siete
 

správy
automobily osobné: Nissan LEAF sa bude vyrábať v Sunderlande
22. marec 2010 @ 08:02:34 CET, poslal j.kval

NISSAN Spoločnosť Nissan Motor Co., Ltd. oznámila, že vo svojom závode v Sunderlande v Spojenom kráľovstve bude vyrábať vozidlo Nissan LEAF, čím naďalej posilňuje svoje odhodlanie byť lídrom v oblasti mobility s nulovými emisiami.

Nissan LEAF, prvý z radu pripravovaných elektromobilov značky Nissan, je celosvetovo prvým cenovo dostupným, sériovo vyrábaným vozidlom s nulovými emisiami. Je výrazom vízie spoločnosti Nissan pre ekologicky udržateľnú budúcnosť cestnej dopravy.
Spoločnosť Nissan uviedla, že v apríli tohto roka začne výstavbu závodu na výrobu pokročilých lítium-iónových batérií, ktorú oznámila ešte minulý rok. Tento závod, ktorý sa bude nachádzať tiež v Sunderlande, bude mať ročnú výrobnú kapacitu 60 000 kusov a v roku 2012 začne výrobu batérií pre potreby spoločnosti Nissan a jej aliančného partnera – spoločnosť Renault.
Nissan LEAF Nissan LEAF
Výroba vozidla Nissan LEAF a batérií predstavuje celkovú investíciu viac ako 50 miliónov eur do závodu v Sunderlande a očakáva sa, že pre Nissan a dodávateľský reťazec v Spojenom kráľovstve zabezpečí zhruba 2 250 pracovných miest. Investíciu podporí aj vláda Spojeného kráľovstva prostredníctvom dotácie na rozvoj obchodu vo výške 22,5 miliónov eur a tiež navrhovaný finančný balík Európskej investičnej banky vo výške až 220 miliónov eur.
Andy Palmer, senior viceprezident pre globálne produktové plánovanie spoločnosti Nissan, dodal: „Svet sa nachádza na začiatku novej éry automobilovej dopravy. Nissan LEAF, ktorý sa dostane do predaja v priebehu tohto roka, je päťmiestny hatchback, ktorý ponúka rovnaký priestor, praktickosť a výkon ako podobné vozidlá v jeho triede – avšak bez emisií výfukových plynov.“
„Vďaka pevnému odhodlaniu Spojeného kráľovstva maximálne znižovať emisie oxidu uhličitého z hľadiska infraštruktúry, zákazníckych stimulov a vzdelávacích programov, sa bude Nissan LEAF vyrábať práve v Sunderlande, čím sa Spojené kráľovstvo stane len treťou krajinou na svete, ktorá bude toto revolučné vozidlo vyrábať.“


Výroba Nissanu LEAF sa začne v japonskej Oppame najneskôr tento rok a v roku 2012 ju bude nasledovať závod v meste Smyrna v americkom štáte Tennessee. Závod v Sunderlande bude spustený na začiatku roka 2013 s počiatočnou ročnou výrobnou kapacitou približne 50 000 vozidiel, čím zvýši globálnu výrobnú kapacitu Nissanu LEAF na 200 000 vozidiel za rok.
Koncom roka 2010 bude Nissan LEAF uvedený na trh v Japonsku, v Spojených štátoch a na vybraných európskych trhoch, a to pred globálnym uvedením na trh plánovaným od roku 2012.

Spoločnosť Nissan a jej aliančný partner, spoločnosť Renault, sú jedinými výrobcami automobilov odhodlanými uviesť v globálnom meradle na masový trh iba elektricky poháňané automobily. Aliancia dosiaľ na celom svete uzavrela viac ako 50 partnerstiev so štátmi, mestami, organizáciami a ďalšími kľúčovými zainteresovanými stranami s cieľom prípravy trhov a infraštruktúry na úspešné prijatie elektromobilov v celosvetovom meradle.
Práce na zaradenie vozidla Nissan LEAF do výrobného procesu závodu v Sunderlande sa začnú v roku 2012. Výroba tohto vozidla bude spustená na „výrobnej linke č. 2“ tohto závodu, kde bude vyrábané spoločne s nedávno predstaveným kompaktným crossoverom Juke, ktorého výroba sa rozbehne v auguste 2010.
Spoločnosť Nissan bude v rámci partnerstva s miestnou správou a vládami naďalej pracovať na príprave uvedenia vozidla Nissan LEAF do predaja v Spojenom kráľovstve na začiatku roka 2011.
Vlani v decembri spoločnosť Nissan a agentúra pre regionálny rozvoj One North East podpísali konečnú dohodu o mobilite s nulovými emisiami. Táto dohoda zahŕňa vývoj regionálnej siete dobíjacích staníc, dodávky Nissanu LEAF do regiónu od začiatku roka 2011 a celý rad motivačných programov pre prvých majiteľov elektromobilov, ako napríklad dobíjanie na určité obdobie zdarma a možnosť použitia vyhradených pruhov aj pre elektromobily.
Aj keď stredobodom produktovej stratégie Nissanu sú automobily s nulovými emisiami, spoločnosť taktiež investuje do portfólia technológií pre nízke emisie, ako sú čisté vznetové motory, účinné spaľovacie motory a hybridné pohony.

Nissan LEAF v skratke:

 • prvé cenovo dostupné, sériovo vyrábané vozidlo s nulovými emisiami,
 • päťdverový hatchback segmentu C,
 • poháňaný elektromotorom s výkonom 80 kW,
 • nabije sa na 80 % kapacity za menej ako 30 minút (rýchlonabíjanie),
 • dojazd v bežnej prevádzke: 160 km (100 mil – režim US-LA 4),
 • najvyššia rýchlosť cez 140 km/h (90 mph),
 • vyrábaný na úplne novej platforme špeciálne skonštruovanej pre elektromobily.

  Informácie o závode v Sunderlande:
 • založený v roku 1984 (začiatok výroby v roku 1986),
 • doterajšie celkové investície do závodu: 2,86 miliárd eur,
 • celkový objem výroby od začatia produkcie: 5,6 miliónov automobilov,
 • celkový objem výroby v roku 2009: 338 000 automobilov,
 • súčasný počet pracovníkov: 4 100 zamestnancov,
 • najväčší výrobca a vývozca automobilov v Spojenom kráľovstve,
 • vyrobil tretinu všetkých automobilov vyrobených v Spojenom kráľovstve v roku 2009,
 • súčasný rad modelov: Qashqai, Qashqai +2, Note a Micra.

  Zdroj: Nissan Sales Central and Eastern Europe Kft.


 • Súvisiace správy

  Najčítanejšie /NISSAN/