Partneri

správy
formula 1: Veľká cena Monaka: Heidfeld a Webber na pódiu
26. máj 2005 @ 07:16:28 CEST, poslal j.čík

BMW WilliamsF1 Na Veľkej cene Monaka získali jazdci tímu BMW WilliamsF1 fantastické dvojité pódiové umiestnenie. Nick Heidfeld skončil na druhej a Mark Webber na tretej pozícii.

V závere pretekov boli časy dvojice tímu BMW WilliamsF1 o päť sekúnd rýchlejšie ako časy kôl Fernanda Alonsa a španielsky jazdec musel odolávať útokom. V 71. kole urobil Nick vynikajúci manéver a v Harbour Chicane dokázal Alonsa predbehnúť. O tri kolá neskôr to zopakoval aj Mark a zaradil sa na tretiu pozíciu za svojho spolujazdca, čím sa postaral o doposiaľ najlepší výsledok tímu v sezóne 2005.

Mark Webber sa po Veľkej cene Monaka posunul v pohári jazdcov o jednu pozíciu a s osemnástimi bodmi mu patrí štvrté miesto. Nick Heidfeld má sedemnásť bodov a o piatu priečku sa delí s Ralfom Schumacherom. Fernando Alonso je naďalej prvý (49), na druhú pozíciu sa prepracoval Kimi Räikkönen (27) a tretie miesto patrí Jarnovi Trullimu (26). Do pohára konštruktérov si tím BMW WilliamsF1 pripísal ďalšie body a so ziskom 35 sa nachádza na štvrtej pozícii. Na prvom mieste je naďalej Renault (63), druhé miesto obsadil McLaren Mercedes (51) a tretia je Toyota (43).

Nick Heidfeld:
Som veľmi šťastný, že som dokázal získať môj vôbec najlepší výsledok práve tu v Monaku. Mal som veľmi dobrý štart a dokonca som sa dotkol Marka v prvej zákrute, taký je však šport. Potom som spolu s ostatnými jazdcami na nejakú dobu uviazol za Trullim, preto som sa snažil šetriť palivo a pneumatiky. Keď na trať prišlo safety car a obidvoch nás zavolali do boxov, chlapci odviedli fantastickú prácu a na trať sme sa vrátili neuveriteľne rýchlo. Potom som mal šťastie, keďže som zariskoval a na moju druhú zastávku išiel skôr, čo mi umožnilo dostať sa pred Marka. Veľa vozidiel dnes malo problémy s pneumatikami, to však nebol náš prípad a s blížiacim sa koncom sme z vozidiel dostávali maximum. Keď som sa dotiahol na Alonsa, vedel som, že sa trápi s pneumatikami, preto som sa rozhodol pár kôl počkať a využiť najlepšiu príležitosť na predbehnutie. Fernando sa bránil skvele, ale ja som ho dokázal prebrzdiť a bol to fantastický pocit.

Mark Webber:
Je to moje prvé pódiové umiestnenie v F1 a je veľmi dobré mať na tomto podujatí na pódiu dve vozidlá, najmä po nie príliš jednoduchom štarte do sezóny. Minulý týždeň sme vo Vallelunga strávili veľa času testovaním pneumatík na tieto preteky a naša voľba sa vyplatila, keďže okrem McLarenu sme dnes boli silnejší ako zvyšok poľa. V úvode pretekov som uviazol za Jarnom, čo bolo frustrujúce. Potom ma pri druhej zastávke v boxoch so šťastím predbehol Nick a opäť sme boli zdržiavaní Alonsom, ktorý bojoval so svojimi pneumatikami. Keď sa Nick dostal pred Fernanda, ten mi v šikane veľmi znepríjemňoval život. Bol to skvelý súboj a nakoniec som ho predbehol. Bolo to obrovské úsilie od WilliamsF1, BMW a Michelin. Dnes sme demonštrovali dobrý výkon a spoľahlivosť. Jediné, čo by som si želal, je aspoň chvíľa voľnej jazdy bez zdržiavania.

Sam Michael (Technický riaditeľ tímu WilliamsF1):
Bola to dobrá práca celého tímu a je fantastické vidieť Nicka a Marka bok po boku na pódiu. Pretekali sme na pneumatikách, ktoré dokonale vyhovovali Monaku. Je to okruh, ktorý vyžaduje množstvo prítlaku a schopnosť šetriť pneumatiky. Dnešné výsledky ukázali, že sme boli k McLarenu jednoznačne najbližšie. Čo sa týka stratégie, obidve vozidlá sme zavolali do boxov počas výjazdu safety car. Pri druhých zastávkach sme trochu zariskovali a zavolali Nicka skôr. To isté sme zopakovali aj pri Markovi, ten však nanešťastie stratil pozíciu v prospech Nicka.

Mario Theissen (Riaditeľ BMW Motorsport):
Bola to Veľká cena Monaka so všetkým čo k jedinečnému podujatiu patrí. Väčšinu pretekov boli obidvaja jazdci zdržiavaní pomalšími vozidlami. Iba predbiehacie manévre v závere pretekov ich konečne vyslobodili. Nakoniec sme dosiahli obrovský úspech pre jazdcov aj pre celý tím. Je to doposiaľ najlepší výsledok sezóny a pripomína nám Veľkú cenu Monaka spred dvoch rokov, ktorá znamenala obrat.

Zdroj: Allianz - Slovenská poisťovňa, a.s.