Partneri

správy
motoršport: Škoda Fabia R5 druhá a tretia na Rally Portugalsko
25. máj 2015 @ 14:12:09 CEST, poslal k.zechmeister

SKODA Škoda oslávila na Rally Portugalsko premiéru na Majstrovstvách sveta s novým automobilom Fabia R5 skvelým umiestnením. Majster Európy Esapekka Lappi skončil druhý a Pontus Tidemand obsadil výborné tretie miesto.

Nový súťažný špeciál značky Škoda bravúrne zvládol ťažký test odolnosti na 324,18 km, a to s piatimi najlepšími časmi na rýchlostných skúškach na Majstrovstvách sveta kategórie WRC 2 v rally.

„Ďakujem celému tímu, ktorý tak dobre zvládol dvojité nasadenie na Majstrovstvách sveta a rovnako aj na českom šampionáte. Naša Fabia R5 fungovala na oboch súťažiach perfektne. Pre značku Škoda to bol veľmi úspešný víkend,“ povedal šéf Škoda Motorsportu Michal Hrabánek po prvom štarte svojho tímu na Majstrovstvách sveta po viac ako dvoch rokoch. V sobotu posádka Jan Kopecký/Pavel Dresler po napínavom boji triumfovala v poslednej minúte 43. ročníka Rally Český Krumlov. Bolo to druhé víťazstvo nového automobilu Škoda Fabia R5 na druhých pretekoch českých majstrovstiev v rally (MČR).

Následne v nedeľu si o 2 000 kilometrov ďalej zabezpečili posádky Škoda Esapekka Lappi/Janne Ferm a Pontus Tidemand/Emil Axelsson dve miesta na stupňoch víťazov s novým automobilom Fabia R5. V záverečnom dni bol boj o víťazstvo v kategórii WRC 2 napínavý potom, čo bol Lappi na predposlednej skúške Vieira do Minho o 41,0 sekúnd rýchlejší ako vedúci Násir Al-Attiyah. Víťaz Dakarskej rally mal však nakoniec v celkovej klasifikácii náskok 12,0 sekúnd pred majstrom Európy Lappim.

„Máme z druhého miesta radosť, veď to bola naša premiéra na rally s automobilom Škoda Fabia R5. Náš nový automobil presvedčil v Portugalsku za všetkých podmienok - či to bolo na šotoline alebo na krátkych asfaltových úsekoch,“ chválil lietajúci Fín Lappi, ktorý na piatich rýchlostných skúškach zajazdil najrýchlejší čas v kategórii WRC 2. „Je to úžasné, znova štartovať na Majstrovstvách sveta v rally. Nálada bola jednoducho fantastická.“ Tisícky divákov lemovali trať spolu 15 rýchlostných skúšok Rally Portugalsko, absolútnym vrcholom bola nedeľná legendárna skúška Fafe. Aj tu nakoniec Lappi zajazdil najrýchlejší čas.

„Pri premiére automobilu Fabia R5 na Majstrovstvách sveta v rally sme nazbierali množstvo úžasných skúseností,“ komentoval to Tidemand. Nový továrenský jazdec Škoda sa teraz vracia na ázijsko-pacifický šampionát (APRC), kde chce v dňoch 19. až 21. júna na Austrálskej rally obhajovať vedúcu pozíciu v celkovej klasifikácii.

Na nasledujúcej zastávke Majstrovstiev sveta FIA v rally (WRC 2) od 11. do 14. júna na Sardínii bude okrem majstra Európy Lappiho pilotovať automobil Fabia R5 tiež úradujúci ázijsko-pacifický šampión Jan Kopecký.

Číslo dňa pre Rally Portugal: 5
Esapekka Lappi dosiahol v Portugalsku s automobilom Škoda Fabia R5 prvých päť najlepších časov v klasifikácii WRC 2. Potom, čo v sobotu kraľoval na rýchlostných skúškach osem až desať, bol v nedeľu najrýchlejší tiež na RZ 15 Vieira do Minho. Pritom získal na víťaza kategórie WRC 2 Násira Al-Attíju náskok 41,0 sekúnd. Taktiež na legendárnej skúške Fafe bol lietajúci Fín číslo 1.