Partneri

správy
motoršport: Škoda má zabezpečený zisk európskeho titulu v ERC
29. október 2014 @ 13:28:53 CET, poslal k.zechmeister

SKODA Majstrom Európy v rally bude aj v tomto roku jazdec s vozidlom Škoda Fabia Super 2000. Továrenskí piloti Esapekka Lappi/Janne Ferm si víťazstvom na Rallye International du Valais upevnili vedenie v celkovej klasifikácii majstrovstiev Európy FIA v rally (ERC).

O titul ich môžu pripraviť už len ich kolegovia Sepp Wiegand/Frank Christian. Posádka tímu ŠKODA AUTO Deutschland prišla do cieľa na treťom mieste.

„Blahoželám obom dvojiciam k vynikajúcemu výsledku,“ povedal šéf tímu Škoda Motorsport Michal Hrabánek. „Obe naše vozidlá Škoda Fabia Super 2000 opäť fungovali ako švajčiarske hodiny. To, že sa obe vozidlá dostali na pódium, je výsledok profesionálneho výkonu celého tímu počas tohto víkendu. Veľmi nás teší, že o titule v ERC sa rozhodne medzi dvomi posádkami s vozidlami Škoda. Popri úspechoch v APRC a už troch národných majstrovských tituloch v roku 2014 je tento výsledok v ERC ďalšou zlatou kapitolou v úspešnej histórii vozidla Škoda Fabia Super 2000.“

Rallye International du Valais bola druhýkrát za sebou v znamení značky Škoda. V minulom roku vyhrala ERC vo švajčiarskych Alpách posádka Lappi/Ferm a tento rok boli vozidlá Škoda všetky tri dni rally na čele. Zo štvrtka na piatok prenocovali Wiegand/Christian prvýkrát ako vedúci jazdci súťaže ERC, druhý deň prevzali vedenie Lappi/Ferm a na tomto mieste zostali až do cieľa v sobotu večer.

„Celý víkend mal pre nás skvelý priebeh,“ povedal Lappi. „Ja aj Janne sme veľmi hrdí, že sme vo Švajčiarsku vyhrali druhýkrát. Chcel by som sa poďakovať celému tímu za vynikajúcu prácu. Teraz máme veľmi dobrú pozíciu v šampionáte a na posledné preteky na Korzike pôjdeme s veľmi dobrým pocitom.“ Po úspechu v Lotyšsku a Severnom Írsku je to pre fínsku posádku už tretie víťazstvo v ERC v tomto roku.

„Bola to pre nás mimoriadne náročná rally,“ povedal Wiegand po svojom štvrtom pódiovom umiestnení v ERC v tejto sezóne. „Odštartovali sme dobre, ale potom sme s defektom pneumatiky v piatok mali jednoducho smolu. O to väčšiu máme radosť, že sme prišli na treťom mieste. Ja a Frank máme ešte šancu vyhrať majstrovstvá Európy.“

Kým súboj o korunu v ERC je ešte otvorený, rozhodnutie o titule v Ázijsko-pacifických majstrovstvách FIA (APRC) už padlo. Škoda tretíkrát za sebou zvíťazila v hodnotení značiek a jazdcov v APRC. Továrenský jazdec značky Škoda Jan Kopecký si navyše predčasne zaistil titul v hodnotení jazdcov pred svojím tímovým kolegom Gauravom Gillom, ktorý vyhral tieto majstrovstvá v minulom roku. Majster Európy Kopecký je prvým pilotom rally, ktorý počas dvoch po sebe nasledujúcich rokov najprv vyhral ERC a potom APRC. Veľké finále sezóny APRC sa koná 8. a 9. novembra v Číne, ktorá je najväčším trhom značky Škoda.

Víťazstvá a zisky titulov sú neoddeliteľne spojené s úspešným modelom Fabia Super 2000. Tento špičkový automobil s pohonom štyroch kolies z Mladej Boleslavi je úspešný aj v národných majstrovstvách v rally. Skúsený belgický jazdec Fast Freddy Loix, ktorý v júni vyhral s vozidlom Fabia Super 2000 preteky majstrovstiev Európy v rally vo svojej vlasti, si zabezpečil belgický majstrovský titul. Predtým vyhral šampionát v Portugalsku Pedro Meireles, podporovaný zastúpením značky Škoda Portugalsko. Skúsený Raimund Baumschlager si zaistil s vozidlom Fabia Super 2000 svoj už dvanásty majstrovský titul v rally v Rakúsku.

Číslo dňa: 6
Esapekka Lappi má pred finále sezóny ERC najlepšie vyhliadky na víťazstvo v majstrovstvách Európy v rally. Ak fínsky jazdec získa v posledných pretekoch roka na Korzike minimálne šesť bodov, zaistí si 23-ročný pilot prvý medzinárodný titul.