Partneri

správy
všeobecné: Maťo Homola zdolal v súboji stíhačku
02. september 2014 @ 13:33:50 CEST, poslal k.zechmeister

HOMOLA MOTORSPORT Vicemajster Európy v pretekoch cestovných automobilov FIA ETCC, Maťo Homola, bol hosťom Medzinárodných leteckých dní SlAF 2014. Na superšportovom aute Ariel Atom z dielní Enjoy Racing si zmeral sily so známym stíhacím lietadlom Aero L-39 Albatros z akrobatickej skupiny Baltic Bees z Lotyšska.

Takmer 100 tisíc divákov videlo počas dvoch dní na rozletovej dráhe leteckej základne Sliač napínavé súboje. Maťo štartoval z miesta, pričom stíhačka letmým štartom v rýchlosti 500 km/h. Ariel Atom vďaka svojmu prepĺňanému dvojlitrovému motoru s 310 konskými silami za necelé 3 sekundy akceleroval na 100 km/h a pred otočkou už išiel maximálkou 253 km/h. Nasledovalo prudké brzdenie a zákruta na ľavú ruku, ktorú Maťo bravúrne prešiel miernym driftom. Albatros musel medzitým vystúpať do výšky a výkrutom sa vrátil späť nad runway. Každou sekundou sa blížil k rýchlemu Arielu a tesne pred cieľovou čiarou už bol takmer nad ním! Napokon rozhodovala cieľová fotografia, ktorá stanovila za víťaza sobotňajšej jazdy Maťa Homolu a Ariel Atom o stotinu sekundy!

V nedeľu sa čakalo na odvetu. Prúdové lietadlo opäť nabralo výšku a rýchlosť, pokynom na štart bolo spustenie dymového signálu priamo z lietadla. Tento raz však Homola dal Albatrosu trochu náskok, nech neletí domov smutný. V cieli to však opäť bolo veľmi tesné, no tentoraz v prospech stíhačky.

„Víkend v Sliači bol výborný. Veľmi veľa divákov a fanúšikov chcelo vidieť dobrú šou a ja myslím, že sme ju so stíhačkou spravili. Oba preteky boli napínavé až do samého konca a to som rád. Teším sa, že som sa mohol takéhoto ojedinelého podujatia zúčastniť, na ktorom som si vyskúšal Ariel Atom, s ktorým sa mi super jazdilo. Jazda s ním bola pre mňa zábavná, keďže to nemá skoro žiaden prítlak a naopak vysoký výkon s malou váhou. Taktiež ma potešil obrovský záujem fanúšikov, veď som rozdal okolo 900 podpísaných podpiskariet len v priebehu dvoch dní, čo ma popravde prekvapilo. Verím, že sa podobných akcií ešte zúčastním,“ povedal po víkende Maťo Homola.

Maťo Homola si užil účasť na leteckých dňoch SIAF po prvý raz. Teraz ho už čaká príprava na záverečné preteky sezóny ETCC 2014, ktoré sa na konci septembra pôjdu na sicílskom okruhu Enna Pergusa.

Zdroj: Homola Motorsport s.r.o.