Partneri

správy
motoršport: Dvojité víťazstvo pre tím Toyota na okruhu Silverstone
23. apríl 2014 @ 13:32:05 CEST, poslal k.zechmeister

TOYOTA MOTORSPORT Tým Toyota Racing vstúpil v nedeľu do tohtoročnej sezóny svetového šampionátu vytrvalostných súťaží FIA skutočne pravou nohou, keď si v 6-hodinových pretekoch na okruhu v Silverstone došiel z prvej štartovacej pozície pre prvé dve miesta v cieli.

Hybridný špeciál TS040 Hybrid s pohonom všetkých kolies a výkonom 1 000 koní zvíťazil vo svojich úplne prvých pretekoch absolútne presvedčivo. Postarali sa o to piloti vozidla č. 8 – Anthony Davidson, Nicolas Lapierre a Sébastien Buemi. Táto posádka sa zároveň dostala na čelo svetového šampionátu, ktorý sa skladá celkovo z ôsmych pretekov.

Jazdecká zostava vozidla č. 7 – Alex Wurz, Stéphane Sarrazin a Kazuki Nakadžima – pre tím Toyota Racing vybojovala svojim druhým miestom v cieli historicky prvé „double“ víťazstvo v pretekoch seriálu WEC. Piloti vozidla č. 7 prišli na druhom mieste aj napriek neustále sa meniacemu počasiu.

Včerajšie podmienky na trati boli veľmi premenlivé, od úplného sucha až po silný dážď, a tak 30 minút pred plánovaným odmávnutím šachovnicovou vlajkou boli preteky z bezpečnostných dôvodov ukončené odmávnutím červenou vlajkou.

Alex vyrazil z prvého štartovacieho miesta a svoju výhodu si počas vzrušujúceho úvodného kola dokázal udržať, zatiaľ čo sa Sébastien posunul so svojim vozidlom z piateho miesta na tretie.

Obidva špeciály TS040 Hybrid boli v strede diania a niekoľkokrát zmenili svoje umiestnenie, kým sa okolo 40. minúty pretekov spustil dážď. Pretekárske monoposty preto rýchlo zašli do boxov na výmenu pneumatík – posádka vozidla č. 7 zvolila pneumatiky do mokra, zatiaľ čo na vozidle č. 8 sa objavili prechodné pneumatiky.

Dážď čoskoro ustal, a tak sa prechodné pneumatiky hybridného špeciálu ukázali ako lepšia voľba. Sébastien pritom úspešne využil mohutný záber všetkých kolies a vytvoril si pohodlný náskok.

Alexovo vozidlo nemalo na pneumatikách do dažďa dostatočnú trakciu, a tak sa prepadol na tretie miesto. Po približne 90 minútach odovzdal volant vozidla č. 7 Kazukimu, ktorý pre rýchle schnúcu trať zvolil pneumatiky typu „slick“. Onedlho rovnako postupovala aj posádka vozidla č. 8, keď Nicolas vystriedal v boxe Sébastiena.

Trať zostala suchá, čo Nicolasovi umožnilo upevniť si s vozidlom č. 8 vedúcu pozíciu, zatiaľ čo sa Kazuki doťahoval na druhé miesto s vozidlom č. 7. Krátko na to po polovici pretekov odovzdal volant Stéphanovi.

Dramatické boje na krátky čas prerušil „safety car“, keď Anthony vstúpil do pretekov s vozidlom č. 8 na vedúcu pozíciu celého pretekárskeho poľa.

Keď do konca pretekov zostávala niečo viac ako hodina, opäť sa spustil silný dážď a tím okamžite zareagoval rýchlym zavolaním vozidiel do boxov kvôli výmene pneumatík do mokra a súčasnému vystriedaniu oboch pilotov – Kazuki prevzal vozidlo č. 7 od Stéphana a Sébastien sa vymenil s Anthonym vo vozidle č. 8.

Asi 40 minút pred koncom pretekov sa na trati opäť objavil „safety car“ a vzhľadom k neustávajúcemu dažďu boli preteky následne predčasne ukončené, pretože ďalšie zápolenie bolo nemožné kvôli veľkému množstvu vody na trati. Pretekársky tím Toyota Racing takto potvrdil svoje šieste víťazstvo na 15 podujatiach šampionátu WEC. Navyše išlo o druhé víťazstvo za sebou po triumfálnom ukončení sezóny 2013 v Bahrajne.

Okrem obvyklých pohárov pre víťazov posádka vozidla č. 8 získala aj cennú trofej ITT (International Tourist Trophy) britského Kráľovského autoklubu (RAC), ktorá sa po prvýkrát udeľovala už v roku 1905. Anthony zase získal trofej Richard Lloyd Trophy pre najlepšie umiesteného člena Britského klubu pretekárskych jazdcov (BRDC – British Racing Drivers Club).

Druhé podujatie tohtoročnej sezóny – 6 hodín Spa-Francorchamps – sa uskutoční už o dva týždne, t.j. 3. mája 2014 na jednom z najkrajších európskych okruhov v belgických Ardenách.

Jošiaki Kinošita, prezident pretekárskeho tímu: „Je to dokonalý vstup do novej sezóny a rád by som sa poďakoval všetkým členom tímu za to, že priviedli Toyota Racing k zisku prvých dvoch miest v jedných pretekoch. Cez zimu sme usilovne pracovali, aby sme TS040 Hybrid čo najlepšie pripravili, a toto je skvelá odmena. Na Silverstone prišla veľká skupina nadšených fanúšikov, ktorý prispeli k nádhernej atmosfére. Som skutočne veľmi rád, že sme sa fanúšikom mohli postarať o skvelé predstavenie. Počasie bolo naozaj problematické, ale tím zostal veľmi pozorný a urobil správne strategické rozhodnutia. Každý z tímu si tento výsledok skutočne zaslúži, ale náš súboj s Audi a Porsche je naozaj tesný, takže nesmieme poľavovať ani v ďalších pretekoch v belgickom Spa.“

TS040 Hybrid vozidlo č. 7 (Alex Wurz, Stéphane Sarrazin, Kazuki Nakadžima)
Pretek: 2. miesto, 166 kôl, 6 zastávok v boxoch.
Najrýchlejšie kolo: 1 min 44,326 s

Alex Wurz: „Boli to skutočne tvrdé preteky. Boli sme svedkami neustále sa meniacich podmienok, ale vlastne je to celkom fajn, keď si môžete otestovať svoje možnosti a zvládnuť takéto podmienky. Pre tím Toyota Racing je to fantastický výsledok a prvé dve miesta v poradí svetového šampionátu. Nemohli sme si dnes priať lepší výsledok. Rovnako vidno, že súboj s konkurentmi je veľmi tesný, takže tento rok to bude naozaj náročné. Nesmieme poľaviť, aby sme si udržali náskok.“

Stéphane Sarrazin: „Pre tím Toyota Racing to bol úžasný vstup do novej sezóny. Tím odviedol skvelý kus práce a moji kolegovia taktiež pilotovali naozaj dobre aj počas mimoriadne náročných podmienok. Alex od štartu doslova letel a rovnako aj Kazuki. Aj ja som mal dobrý „stint“ (úsek závodu). Neriskoval som a snažil som sa, aby sme došli v poriadku, získali pódiové umiestnenie a body. To bolo dôležité. Pre tím je to naozaj úspešný deň.“

Kazuki Nakadžima: „S našim výsledkom som veľmi spokojný. Tlačil som maximálne, ako to za daných podmienok bolo možné. Ak zvážime situáciu na trati, bolo jasné, že vyše minútový odstup od vozidla č. 8 bude ťažké počas pretekov stiahnuť. Bol to ale skvelý deň pre celý tím a fantastický úvod do sezóny. Na naše dvojité víťazstvo v cieli pretekov môžeme byť naozaj hrdí. “

TS040 Hybrid vozidlo č. 8 (Anthony Davidson, Nicolas Lapierre, Sébastien Buemi)
Pretek: 1. miesto, 167 kôl, 6 zastávok v boxoch.
Najrýchlejšie kolo: 1 min 44,646 s

Anthony Davidson: „Bol to fantastický víkend a pre mňa bolo navyše skvelé zvíťaziť na domácej pôde. Tím cez víkend odviedol fantastickú prácu. Zdalo sa, že na suchu zvedieme impozantný súboj s Audi a Porsche, ale vedeli sme, že bude pršať, a tak sme nastavili vozidlo na mokré podmienky. Zvolili sme správne pneumatiky a táto stratégia sa ukázala ako dokonalá – presne takto sa vyhrávajú preteky. Obzvlášť cenný je súčasný zisk Tourist Trophy a Richard Lloyd Trophy. To je fantastický úspech a lepší víkend som si snáď ani nemohol priať.“

Nicolas Lapierre: „Od začiatku víkendu to bolo naozaj tesné, ale tím dokázal súperom utiecť vďaka svojej stratégii. Bola absolútne presná a zaistila celému tímu skvelý začiatok sezóny. Aj keď sme mali veľký odstup, ku koncu to bolo veľmi napínavé, pretože počas takýchto podmienok sa môže stať čokoľvek.“

Sébastien Buemi: „Tento výsledok ma nesmierne teší a celý tím je treba oceniť za to, že sme mohli vyhrať prvé preteky s vozidlom TS040 Hybrid. Podmienky boli ku koncu veľmi náročné, bolo naozaj mokro a bolo ťažké udržať sa na trati, a to dokonca aj za safety car. Takže si myslím, že riaditeľ pretekov rozhodol správne, že preteky ukončil o kúsok skôr. Z vozidla mám dobrý pocit a to nám dodáva istotu aj pre zvyšok sezóny. Ale súboj bol tesný a v Spa môžeme očakávať ďalší veľký boj.“