Partneri

správy
motoršport: Triumfálne víťazstvo AUDI s TDI POWER v Le Mans
19. jún 2006 @ 15:45:07 CEST, poslal p.mauer

AUDI Prvé víťazstvo dieselového motora na 24-hodinových pretekoch v Le Mans. Historický triumf Audi pred rekordným počtom divákov v Le Mans. Obe posádky Audi R10 TDI na stupňoch víťazov.

Vďaka svojmu historickému triumfu na 24-hodinových pretekoch v Le Mans napísal výrobca Audi AG jednu z najdôležitejších kapitol v dejinách motoristického športu. V najnáročnejšej 24 hodinovej automobilovej súťaži vo svete, zvíťazilo Audi R10 TDI, poháňané turbodieselovým motorom.
zväčšiť Pred rekordným počtom 235.000 divákov vybojovala posádka Frank Biela ( nem.), Emanuele Pirro ( tal.) a Marco Werner ( nem.) už šieste a doteraz najvýznamnejšie víťazstvo v Le Mans pre značku Audi.
Druhému nasadenému Audi teamu Dindo Capello ( tal.), Tom Kristensen ( dans.) a Allan McNish ( skots.) sa tiež podarilo zasiahnuť do bojov o víťazné poháre a získali 3. bronzovú priečku.
Fanúšikovia na okruhu a milióny televíznych divákov na celom svete zažili pôsobivú demonštráciu Audi TDI power, teda príkladnú ukážku výkonnosti moderných dieselových motorov. Obe súťažné vozidlá Audi R10 TDI, poháňané 12 valcovými TDI motormi s výkonom 650k, boli jednoznačne najrýchlejšie a najúpornejšie vozidlá v súťaži. Počas celého 24-hodinového maratónu bolo jedno z týchto nových pretekárskych vozidiel na dieselový pohon z Ingolstadtu na čele pretekov.
Rekordér 24- hodinovky v Le Mans, Tom Kristensen, zajazdil s časom 3.31,211 min. najrýchlejšie kolo pretekov a zároveň sa stal prvým pilotom, ktorý za volantom športiaku kategórie LM P1 odjazdil 16 kôl na jednu nádrž. Odjazdením 380 kôl vytvorilo Audi nový rekord v dĺžke absolvovanej trate za 24 hodín.
zväčšiť Počas celých pretekov bola výhoda menšej spotreby paliva u Audi TDI power priamo pozorovateľná aj pre divákov : Audi piloti tankovali v priemere po prejdení 14 kôl, 90 litrov paliva Shell V-power diesel. Konkurenti na benzínových autách museli zastavovať v boxoch oveľa častejšie. Na divákov zapôsobilo aj fakt, že pretekárske vozidlá s výkonom 650 k boli veľmi tiché a ekologické.

zväčšiťProf.Dr.Martin Winterkorn, predseda predstavenstva AUDI AG k víťazstvu v Le Mans: „ Tohtoročné víťazstvo Audi v Le Mans má pre nás historický význam a je bezpochyby najvýznamnejším víťazstvom v histórii motoristického športu Audi AG. Jednoznačne sme ním opäť preukázali, čo znamená „Náskok vďaka technike“. Náš cieľ, zvíťaziť ako prvý automobilový výrobca na svete v 24-hodinových pretekoch v Le Mans s dieselovým motorom , bol naozaj veľmi ambiciózny. Ukázali sme však odvahu a dokázali sme ho splniť hneď na prvý krát. Dnešným dňom ( 19.6.2006) vstúpil diesel definitívne do sveta motoristického športu. Stalo sa tak vďaka tomu, že my v Audi, ako tvorcovia a vynálezcovia motoru TDI, disponujeme rozsiahlym know-how, z ktorého profitujú aj naši zákazníci. Každé druhé Audi je dnes poháňané motorom TDI. Vďaka pôsobivej a úspešnej premiére v Le Mans presvedčíme aj ďalších zákazníkov o prednostiach TDI power.“

Zdroj: Ing. Marta Kučerová, Porsche Slovakia spol. s r.o.